اجازه کار یا در لغت ترکی چالیشما ایزنی، همان مجوزی است که شما برای کار در ترکیه باید داشته باشید. در غیر این صورت شما نه تنها به عنوان یک کارگر غیرقانونی شناخته می‌شوید و هر لحظه خطر اخراج از کشور شما را تهدید می‌کند، که امکان برخورداری از هیچ سابقه کار، بیمه و حتی اقامت قانونی برای شما میسر نخواهد بود. شما برای کار، اقامت و همچنین بیمه و حقوق قانونی شغلی، به چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه نیاز دارید. برای آشنایی بیشتر با اجازه کار در ترکیه و چگونگی گرفتن مجوز کار در این کشور، تا انتها با ما همراه باشید.

اجازه کار در ترکیه به چه صورت است؟

مجوز کار یا همان چالیشما ایزنی مجوزی است که از طرف دولت برای شما صادر می‌شود تا در کشور ترکیه کارکنید. با دریافت این مجوز شما می‌توانید به راحتی و با برخورداری از تمامی حقوق قانونی خودتان درست مانند یک شاغل ترک، در این کشور فعالیت کنید. مزایای قانونی شما شامل بیمه، بازنشستگی، مرخصی و همچنین دریافت اقامت و پاسپورت این کشور پس از ۵ سال اقامت دائم است که در اینجا می‌توانید با شرایط آن آشنا شوید.

شما به سه طریق می‌توانید برای دریافت اجازه کار در این کشور اقدام کنید:

یافتن کارفرما در ایران

اگر هنوز راهی ترکیه نشده‌اید، می‌توانید در ایران یا خودتان و یا از طریق کنسولگری، اقدام به پیدا کردن کارفرما کنید. در حقیقت کاری که شما برای دریافت اجازه کار در ترکیه باید انجام بدهید این است که یک کارفرما پیدا کنید. این کارفرما اگر به فردی با تخصص شما نیاز داشته باشد و چند بار در روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی داده باشد و هیچ فردی از ترکیه برای آن پست و شغل داوطلب نشده و یا مناسب نباشد، می‌تواند شما را استخدام کند. این استخدام به این صورت است که این فرد برای شما درخواست مجوز و ویزای کار می‌کند. اگر مراجع مربوطه با استخدام شما موافق باشند شما می‌توانید، از سفارت اجازه سفر به ترکیه را دریافت کنید و چمدانتان را ببندید و راهی ترکیه شوید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مجوز کار در ترکیه برای مهندسین خارجی

البته فراموش نکنید که این راه برای عده کمی جواب داده است و کمتر یک ایرانی شاغل در ترکیه پیدا می‌کنید که موفق شده است از این روش کار و اقامت خود را به‌دست آورد و اغلب افراد در خود ترکیه اقدام به یافتن شغل مناسب کرده‌اند.

یافتن کارفرما در ترکیه

روش دیگری که شما می‌توانید از آن برای گرفتن اجازه کار اقدام کنید این است که نخست با دریافت ویزای گردشگری وارد ترکیه شوید و برای پیدا کردن شغل مناسب جست‌وجو کنید. اگر در مصاحبه قبول شوید و کارفرما شما را مناسب شغل خود ببیند، درصورتی‌که هیچ فرد تابع ترکیه متقاضی آن شغل نباشد و یا برای آن مناسب نباشد، کارفرما برای شما درخواست اجازه کار می‌کند. این اجازه اغلب طی ۲۱ روز از وزارت کار صادر می‌شود. در حقیقت کارفرما باید بتواند وزارت کار را متقاعد کند که فرد دیگری با این تخصص، برای این حرفه مناسب نیست و به شما نیاز دارد. این اجازه کار برای یک سال صادر خواهد شد. پس از آن شما درصورتی‌که کارفرما از شما راضی باشد و سوءپیشینه نداشته باشید، اجازه کار شما برای دو سال دیگر تمدید می‌شود. شما پس از ۵ سال کار دائم در این کشور می‌توانید با شرایط خاص برای شهروندی ترکیه اقدام کنید و پاسپورت این کشور را به‌دست آورید. علاوه بر این‌ها شما از بیمه و همچنین سنوات بازنشستگی برخوردار خواهید بود.

البته باز هم توجه داشته باشید از آن‌جایی که نرخ بیمه شما برای کارفرما بیشتر از نرخ بیمه یک شاغل ترک است و هزینه بیمه شما را کارفرما باید پرداخت کند، اغلب کارفرمایان ترجیح می‌دهند یک فرد ترک را برای آن پست انتخاب کنند.

اجازه کار برای کارفرما

اگر شما خودتان می‌خواهید تا در ترکیه شرکت داشته باشید و در هر سمتی از آن فعالیت کنید، می‌توانید برای دریافت مجوز کار در ترکیه و اقامت، از این طریق اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که حتماً باید حداقل ۵ نفر تبعه ترک در استخدام شما باشند و به طور قانونی حقوق آن ها را پرداخت کنید و آن ها را بیمه کنید. در غیر این صورت اجازه کار به شما تعلق نمی‌گیرد و نمی‌توانید از این طریق اقامت بگیرید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری ترکیه

  • دفترچه اقامت
  • برگه‌ی اقامت و پاسپورت
  • یک قطعه عکس
  • کد ملی جمهوری ترکیه (این کد توسط اداره امنیت ترکیه مخصوص تابعه خارجی صادر می‌شود)
  • برگه درخواست کار و پیشنهاد کاری
  • مدارک صحت پیشنهاد کاری
  • درخواست الکترونیکی
  • مدارک صحت شرکت
  • ایمیل کارفرما
  • کد رمز دولتی کارفرما

Leave a Reply