به گزارش صباح دیلی، بانک مرکزی ترکیه برای دومین ماه متوالی نرخ بهره را کاهش داد. کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نرخ بهره در این کشور با ۳.۲۵ درصد کاهش به ۱۶.۵ درصد رسیده است. پیش از این و در تاریخ ۲۵ جولای سال جاری میلادی بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره بانکی را از ۲۴ درصد به ۱۹.۷۵ کاهش داده بود. کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه هدف کاهش نرخ سود بانکی در ترکیه را تقویت لیر در برابر ارزهای دیگر اعلام کرده بود.

کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه در بیانیه خود اعلام کرده است: «با نگاهی به آینده انتظار داریم افزایش صادرات نسبت به واردات به تقویت رشد اقتصادی کمک کند و به تدریج از محدوده رشد منفی اقتصادی خارج شویم.»

رجب طیب اردوغان ریاست جمهوری ترکیه که پیش از این بارها مخالفت خود را با نرخ بهره بالا بیان کرده بود، گفته است: «هدف ترکیه آن است که تا پایان سال جاری نرخ بهره را تا ۱۵ درصد کاهش دهد و نرخ تک رقمی برساند.» رئیس جمهور ترکیه با اعلام اینکه «من نسبت به نرخ بهره آلرژی دارم!» وعده داده است که مردم ترکیه ثمره کاهش نرخ بهره را خواهند دید و متعاقب آن، نرخ تورم نیز به طرز محسوسی کاهش پیدا خواهد کرد. اردوغان پیش‌تر نیز نرخ بهره بالا را مادر شیاطین خوانده بود و نشان داد کاملا مخالف نرخ بهره بانکی بالا است.

با توجه به سخنان رجب طیب اردوغان و برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه، با روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه آغاز شده است. این موضوع تا جایی پیش رفته که بانک مرکزی ترکیه نخستین بار در ماه جولای نرخ بهره را از ۲۴ به ۱۹.۷۵ درصد کاهش داد و سپس با فاصله کوتاهی ۳.۲۵ واحد از این نرخ هم کاهش داده شد تا نرخ سود بانکی در ترکیه به ۱۶.۵ برسد.

البته که خبر کاهش سود بانکی در ترکیه برای سرمایه‌گذاران بانکی چندان خوشایند نبود. اما تیم اقتصادی دولت ترکیه، اعتقاد دارد که با این روند و خروج سپرده‌ها از بانک و سپرده گذاری در بخش‌های اقتصادی مانند کسب و کار، املاک و بازار به منظور کسب سود بیشتر، افزایش خواهد یافت. به این ترتیب منابع مالی به صنایعی مانند خودروسازی، نساجی، ساخت و ساز و الکترونیک در ترکیه تزریق خواهد شد و حتی بخش کشاورزی هم رونق چشمگیری خواهد داشت.

رجب طیب اردوغان

کاهش نرخ بهره وام بانکی در ترکیه

همچنین بانک‌های ترکیه نرخ بهره‌های ماهانه بانکی برای وام‌های پرداختی را از ۱.۵ تا ۲ درصد به ۰.۹۹ درصد کاهش دادند. بر اساس این تصمیم، در مرحله اول سه بانک دولتی زراعت بانک، بانک خلق و واکیف در ترکیه این امکان به مشتریان قبلی خود دادند تا بتوانند از این کاهش نرخ بهره‌ها بهرمند شوند.

افرادی که پیش از این برای خرید خانه، خودرو یا موارد دیگر وام بانکی دریافت کرده بودند، می‌توانند با مراجعه به این بانک‌ها میزان اقساط ماهانه خود را بر اساس نرخ های جدید تنظیم کنند. بر این اساس گیرندگان وام می‌توانند یکی از دو گزینه کاهش تعداد اقساط یا کاهش میزان پرداخت ماهانه را انتخاب کنند.

همانگونه که پیش بینی می‌شد با کاهش نرخ سود بانکی در ترکیه ارزش لیر در برابر ارزهای قدرتمند تقویت شد و پس از اعلام این خبر نرخ برابری هر دلار معادل ۵.۶۸۶۱ لیر، هر یورو معادل ۶.۲۹۸ لیر و هر پوند معادل ۷.۱۰۸۷ لیر اعلام شد.

Leave a Reply