یکی از پرسودترین حرفه‌ها در ترکیه و البته سرمایه‌گذاری‌ها در کشور ترکیه وابسته به کشاورزی است. ترکیه به 190 کشور جهان صادرات دارد و صادرات نخست بسیاری از محصولات به جهان در دست ترکیه است. کشاورزی در این کشور یکی از دسته مسائلی است که ترکیه در آن به خودکفایی رسیده است. یکی از ارکان مهم و تأثیرگذاری اقتصادی در ترکیه کشاورزی است و دولت برای پیشرفت این حوزه در این کشور تسهیلات ویژه‌ای تدارک دیده است. برای آشنایی بیشتر با بخش کشاورزی در ترکیه تا انتهای متن با ما همراه باشید.

کشاورزی در ترکیه به چه صورت است؟

ترکیه در سال‌های اخیر موفق شده است تا بیشتر نیازهای غذایی خود را مستقل از واردات، تولید کند. در این کشور چیزی نزدیک به 36 درصد زمین‌ها به زمین‌های کشاورزی اختصاص دارد و صنعت کشاورزی در اقتصاد این کشور از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.

ترکیه درزمینه صادرات فندق، گیلاس، انجیر و زردآلو در رتبه یک جهان قرار دارد و در سال 2019 موفق شده است تا صرفاً از این چهار محصول چیزی بیشتر از دو میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

علاوه بر این، ترکیه در صادرات 20 محصول دیگر جزو 4 کشور برتر جهان است و درآمد جالب‌توجهی نیز از این طریق کسب می‌کند.

ترکیه در زمینه تولید نخود، رتبه دوم، خیار، سیب‌زمینی، بادمجان، فلفل سبز، عدس، پسته، رتبه سوم، پیاز و زیتون، رتبه چهارم، چغندرقند، رتبه پنجم، تنباکو، سیب و چای، رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است.

به گفته وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه، درآمد ملی این کشور در 16 سال گذشته موفق شده است تا خود را از 37 میلیارد لیر به 213 میلیارد لیر برساند.

درآمد قابل‌توجه ترکیه در این زمینه علاوه بر وجود زمین حاصلخیر و بارش فراوان حتی طی سال‌های خشک‌سالی بوده است، متوجه مدیریت صحیح کشاورزی در این کشور نیز هست. در حالی که در بیشتر کشورهای جهان زمین‌ها و جنگل‌ها برای ساختمان‌سازی و فعالیت‌های صنعتی خراب می‌شوند و مدیریت صحیحی بر آن‌ها وجود ندارد، ترکیه موفق شده است تا با مدیریت و برنامه‌ریزی درست 36 درصد از زمین‌ها را متعلق به کشاورزی و 15 درصد را متعلق به جنگل‌ها بداند. در حقیقت اگر در ترکیه زمینی بلااستفاده افتاده باشد، حتماً به هیچ نحوی قابلیت کشت گیاه و درخت نداشته است.

بخش عمده‌ای از خاک ترکیه مستعد کشاورزی است و بر طبق آمار اعلام‌شده در سال 2015 صرفاً 18 درصد از زمین‌های کشاورزی در ترکیه، نیازمند آبیاری هستند. بااین‌وجود کشاورزی این کشور از بهترین تکنولوژی روز جهان نیز بهره می‌گیرد و حتی قادر است بدون بارندگی چندان ثبات محصولات خود را حفظ کند.

اجتماع زمین‌های کشاورزی در غرب کشور ترکیه بیشتر از بخش شرقی این کشور است، با این وجود یک‌چهارم ارزش ناخالص تولیدات کشاورزی در این کشور به بخش شرقی آن تعلق دارد.

چگونه می‌توان در بخش کشاورزی ترکیه سرمایه‌گذاری کرد؟

کشور ترکیه بنا بر سیاست‌هایی که طی سال‌های اخیر پیش‌گرفته است از اینکه مهاجران به سرمایه‌گذاری و فعالیت در زمینه کشاورزی این کشور فعالیت کند بسیار استقبال می‌کند و تسهیلات ویژه‌ای را به آن‌ها پیشنهاد می‌کند. درواقع بی‌نیازی ترکیه به واردات محصولات کشاورزی در ضمن صادرات این محصول‌ها موجب می‌شود تا این کشور علاوه بر درامد بتواند ارزش پول خود را حفظ کند.

از آن‌جایی که دستمزد کارگر در این کشور بسیار پایین‌تر از دیگر کشورها است، شما می‌توانید محصولی با قیمت نهایی پایین‌تری تولید کنید و سود زیادی به دست آورید. مخصوصاً در بخش‌های آسیایی ترکیه تعداد کارگران آماده و مشغول به کار در بخش کشاورزی بسیار زیاد است.

از طرفی دیگر شما ملزم به خرید زمین کشاورزی در این کشور نیستید. شما می‌توانید حتی با اجاره مزرعه به این حرفه پرسود و سرمایه‌گذاری در آن روی بیاورید. خیالتان آسوده باشد. به دلیل وسعت زیاد زمین‌های کشاورزی در این کشور، حق انتخاب برای شما بسیار زیاد است.

باوجود آب و هوای مناسب این کشور برای کشاورزی این کشور از تجهیزات کشاورزی پیشرفته و تکنولوژی‌های روز دنیا در این زمینه استفاده می‌کند و روش کشاورزی مدرن جایگزین روش سنتی شده است. برای مثال آبیاری در این کشور یا از طریق بارش باران است و یا آبیاری اتوماتیک این نیاز را برطرف می‌کند.

گلخانه‌های مدرن نیز در این کشور به کمک زمین‌های وسیع کشاورزی پرداخته‌اند و تمامی شرایط برای روی آوردن به این حرفه در این کشور موجود است.

پرسودترین گیاهان و میوه‌ها در ترکیه برای کاشت به شرح زیر است:

 • گوجه‌فرنگی
 • انواع میوه‌ها
 • سبزی
 • پنبه
 • توت‌فرنگی

شما با کاشت و سرمایه‌گذاری بر روی این میوه‌ها قادر خواهید بود تا سود خود را تضمین کنید.

در پایان

همان‌طور که گفتیم کشاورزی حرفه ایست که در سایه‌ی گردشگری ترکیه از سوی مهاجران نادیده گرفته می‌شود ولی سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند به‌مراتب برای شما سودآورتر باشد. تمامی زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم در این کشور وجود دارد و ترکیه سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در کشورش را تکریم کرده و تسهیلات کمکی موردنیاز را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

توصیه می‌شود که برای آسودگی خاطر از سود بیشتر به‌جای اجاره یک زمین کشاورزی، زمین موردنظر را خریداری کنید. البته ابتدا مطمئن شوید که زمین کشاورزی در موقعیت مناسبی از نظر جغرافیایی قرار دارد و تحقیقات لازم را در مورد مناسبت زمین با نوع محصول و همچنین شکل کاشت و آبیاری به عمل‌آورید.

این صنعت در ترکیه موردحمایت دولت است و آینده خوبی برای آن پیش‌بینی می‌شود.

Join the discussion ۲ Comments

 • Sanei گفت:

  سلام
  کارخانه نیمه صنعتی داریم در حوزه میوه خشک
  برای لینک کردن به دوستان تجار ترکی یا تجاری ک صادرات به ترکیه انجام نیاز داریم

  تشکر

  • حسن مقدم گفت:

   سلام Saneı

   برای داشتن روابط تجاری بین دو کشور اولین قدم بررسی و بازارسنجی و نیازسنجی کشور وارد کننده کالا یا خدمات همراه با محاسبه هزینه های حمل و نقل از مبدا تا مقصد به همراه بررسی و برآورد هزینه های قانونی صادرات و واردات کالا یا خدمات میباشد.
   برای داشتن این اطلاعات و به روز بودن آن از اتاق بازرگانی قانونی مقیم میتوانید بهترین استفاده را کنید به همراه کسانی که تجربه تجارت بین دو کشور و تسلط به قوانین, فرهنگ و زبان تجارت را دارند.
   برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به ترکیه میتوانید از اتاق بازرگانی ایران و ترکیه بهترین راهنمایی و انتخاب فرد یا شرکت معتبر برای صادرات محصولات خود به ترکیه را داشته باشید

Leave a Reply