ترکیه این روزها به مقصد مهاجرتی بسیاری از مردم دنیا تبدیل شده است و مردم از نقاط مختلف جهان این کشور را برای ادامه زندگی شان انتخاب می‌کنند. پاسپورت ترکیه یکی از برترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان است و با آن می‌توان به کشورهای زیادی بدون ویزا سفر کرد. از طرفی دیگر ترکیه از جمله کشورهایی است که به سرمایه‌گذاران در خاکش، پاسپورت و اقامت خود را اعطا می‌کند. موقعیت اقتصادی ترکیه و همچنین گزینه‌های متفاوت سرمایه‌گذاری در این کشور، محافظت از سرمایه اولیه و همچنین سود افراد را تضمین کرده است و شما با رعایت حداقل سرمایه‌گذاری شما خواهید توانست پاسپورت این کشور را به دست آورید. یکی از امن‌ترین و موردتوجه‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه برای دریافت اقامت، خرید ملک در این کشور است. در ادامه می‌توانید با این روش و چگونگی گرفتن پاسپورت ترکیه از این طریق آشنا شوید.

خرید ملک برای گرفتن پاسپورت ترکیه باید چه شرایطی داشته باشد؟

خرید ملک در ترکیه یکی از شاخه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور به شمار می‌رود و اغلب افراد این روش را برای سرمایه گذاری در ترکیه انتخاب کرده‌اند. در حقیقت شما با خرید ملک در این کشور می‌توانید از سویی سرمایه‌گذاری کرده باشید و با توجه به افزایش قیمت ملک، آن را پس از مدتی باقیمتی بالاتر بفروشید. از طرف دیگر پاسپورت ترکیه را دریافت می‌کنید و محلی نیز برای اقامت در این کشور خواهید داشت یا حتی با اجاره دادن ملکتان به طریقی دیگر از این سرمایه‌گذاری بهره‌برداری کنید. سرمایه گذاری با خرید ملک در ترکیه به نوعی زدن چند نشان با یک تیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد انواع پاسپورت ترکیه

اما این سرمایه‌گذاری در خرید ملک، باید دارای چه شرایطی باشد تا بتواند برای شما و خانواده‌تان پاسپورت ترکیه را به ارمغان بیاورد؟

نخستین شرطی که باید آن را رعایت کنید این است که حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری یا پولی که بابت ملک می‌پردازید، 250 هزار دلار باشد. از آن‌جایی که سرمایه گذاری در دیگر شاخه‌های ترکیه حتی سرمایه‌گذاری با سپرده بانکی ترکیه نیازمند 500 هزار دلار سرمایه اولیه است، سرمایه‌گذاری در املاک به‌صرفه نیز خواهد بود.

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه چقدر ارزش دارد و با آن به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

شما می‌توانید یک ملک به ارزش 250 هزار دلار بخرید و یا چندین ملک بخرید و مجموع ارزش آن‌ها 250 هزار دلار باشد که البته در این مورد به‌جای تاپوی یک ملک باید تاپو و سند خرید چند ملک را ارائه بدهید. خرید چند منزل از آن‌جایی که می‌توانید در یکی اقامت کنید و باقی را اجاره بدهید گزینه جذابی به نظر می‌رسد.

شرط دوم این است که واریز مبلغ خرید خانه از حساب خریدار به حساب فروشنده، کاملا مستقیم شکل بگیرد. هیچ‌گونه واسطه‌ای در این زمینه پذیرفته نیست.

شرط سوم این است که فروشنده حتما باید ترک باشد و یا صاحب‌ملک یک شرکت ترکی باشد. در غیر این صورت خرید ملک برای شما دریافت اقامت و پاسپورت را به دنبال نخواهد داشت.

نکته مهمی که نباید آن را به هیچ عنوان فراموش کنید این است که شما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید خانه‌ای که با خرید آن برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کرده‌اید را تا 3 سال بفروشید.

مزایای گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک

 • گرفتن پاسپورت ترکیه برای تمامی اعضای خانواده
 • داشتن حقوقی مشابه با شهروندان اصیل ترک
 • تعلق گرفتن مجوز اقامت
 • تعلق گرفتن مجوز کار
 • اجازه استخدام در مراکز دولتی و همچنین راه‌اندازی کسب‌وکار جدید
 • بهره‌برداری از امکانات عمومی دولتی برابر با شهروندان ترک
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در مراکز دولتی
 • بره برداری از آموزش‌های بین‌المللی
 • امکان استفاده از خدمات عمومی کشوری و دولتی
 • داشتن حق رای و توان شرکت در انتخابات
 • برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی رایگان و پیشرفته
 • برخورداری از حقوق و مزایای بازنشستگی در سن بالای 60 سال

چگونگی گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک در این کشور

پس از خرید ملک قانونی در ترکیه با مبلغی بالای 250 هزار دلار از فروشنده ترک، باید به اداره ثبت زمین و املاک این کشور با نام اختصاری تاپو tapu بروید و برای حقوق شهروندی این کشور درخواست بدهید. آن‌ها گزارش انتقال اسناد و وجوه و مدارک را مورد بررسی قرار خواهند داد و فرآیند خرید ملک را تأیید خواهند کرد و سند نهایی را برای شما صادر می‌کنند.

اداره تاپو تا نهایتاً یک هفته پس از بررسی مدارک نامه تأییدیه حق شهروندی را به شما ارائه خواهد داد که با ارائه آن به اداره مهاجرتی می‌توانید برای اقامت موقت اقدام کنید.

با همراه داشتن مجوز اقامت و تأییدیه حق شهروندی‌تان، برای نهایی شدن درخواست اقامت خود باید به اداره کل جمعیت و شهروندی ترکیه مراجعه کنید. ادامه مراحل در دفتر مخصوص اطلاعات شهروندی انجام خواهد شد و به اطلاع شما خواهد رسید.

اگر شما قصد خرید چند ملک در ترکیه را دارید که مجموع ارزش آن‌ها به 250 هزار دلار می‌رسد باید برای تمامی این ملک‌ها در اداره تاپو به‌طور همزمان درخواست بدهید تا ارزش املاک به‌صورت مجموعه‌ای محاسبه‌شده و حق شهروندی شما صادر شود.

مدارک لازم برای دریافت کیملیک:

 • اصل پاسپورت و کپی رنگی صفحه دارای مهر ورود
 • پرینت رنگی فرم درخواست اجازه اقامت
 • شماره مالیاتی
 • کپی رنگی بیمه‌نامه با مهر و امضا
 • چهار قطعه عکس 6 در 4
 • اثبات اقامت
 • برگه اقامت دریافت شده از اداره نفوس
 • برگه عدم سو پیشینه

شما 3 الی 6 ماه پس از اقدام برای دریافت اقامت دائم خود می‌توانید برای پاسپورت اقدام کنید.

مدارک لازم جهت گرفتن پاسپورت ترکیه:

اصل گذرنامه خود و همراهان

ارائه سند ازدواج در صورت تأهل

ارائه سند طلاق در صورت وجود

گواهی عدم سو پیشینه

اصل و کپی شناسنامه فرد و همراهان

گواهی سلامت جسمانی از بیمارستان و پزشک معتمد دولت

گواهی تمکن مالی

Join the discussion ۲ Comments

 • امیر قاسمی گفت:

  سلام

  من, همسرم و یک دختر ۸ ساله داریم برای دریافت شهروندی ترکیه قصد خرید ملک در استانبول را داریم
  مقصد اصلی ما مهاجرت به ترکیه نیست و بعد از اخذ شهروندی ترکیه به کشور آمریکا قصد مهاجرت و زندگی داریم
  آیا ممکن است برای گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک چند ملک یعنی آپارتمان خریداری کنیم و به دلار اجاره بگیریم
  و نکته بعدی برای جابه جایی سریع این پول چه کاری میتوانیم انجام دهیم با کارمزد کمتر و سرعت بیشتر

  ممنونم

  • حسن مقدم گفت:

   سلام امیر

   برای اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک شما مجموع سند ملک ( در ترکیه ” تاپو” گفته میشود ) خریداری شده به ارزش ۲۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا باشد که با نرخ تبدیل امروز ۱.۷۵۰.۰۰۰ لیر ترکیه ارزش داشته باشد
   و جهت اخذ پاسپورت ترکیه این شرایط را باید داشته باشد و به این نکات توجه کنید :

   خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا یا معادل لیر آن. مبلغ این ملک حتما باید از حساب شخصی خریدار به حساب فروشنده واریز شده و در دفتر خانه نیز ثبت شده باشد.
   خرید از فامیل درجه‌یک‌تان ممنوع : حتی اگر این ملک بیشتر از ۲۵۰ هزار دلار ارزش داشته باشد و فامیلتان هم اصالتا ترک باشد
   تطابق نام خریدار با واریزکننده مبلغ خرید : مبلغ خرید ملک باید از حساب شخص خریدار برداشت شود. درواقع به هیچ عنوان ممکن نیست که با مبلغی که به نامی دیگر پرداخت‌شده برای فردی دیگر پاسپورت گرفت؛ حتی اگر تاپو به نام شخص دوم باشد
   خرید اقساطی یا پیش‌خرید : فراموش نکنید خانه‌هایی که به‌صورت قسطی به فروش می‌رسد و یا آن‌ها را پیش‌خرید می‌کنید، واجد شرایط دریافت پاسپورت نیستند. شما باید پول را یک جا به‌حساب فروشنده منتقل کنید
   بیماری‌های خاص : ر شما دارای بیماری‌های واگیردار خونی و مقاربتی باشید، تحت هیچ شرایطی حتی کلان‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها، نخواهید توانست اقامت ترکیه را به‌دست آورید.
   سوء پیشینه : داشتن سابقه قضایی مانند بیماری شما را فاقد شرایط دریافت پاسپورت این کشور می‌کند. گواهی عدم سوء پیشینه نیز جزو مدارکی است که باید برای دریافت پاسپورت به اداره مهاجرت ارائه بدهید
   دلایل امنیتی : اگر شخصی برای امنیت ملی کشور ترکیه خطرناک باشد، این کشور حتی بدون داشتن سوء پیشینه یا بیماری خاص می‌تواند از دادن پاسپورت و اقامت به او جلوگیری کند.
   فروشنده باید ترک باشد : خریدار باید از یک شهروند ترک یا شرکت ترکیه ای خریداری کند
   واریز ۲۵۰.۰۰۰ دلار یا معادل آن به فروشنده : باید مجموع پول واریزی قانونی شما به شخص ۲۵۰.۰۰۰ دلار یا معادل آن به لیر باشد

   بعد از این موارد و پیگیری قانونی وکیل قانونی شما واجد شرایط اخذ شهروندی ترکیه میباشید.

   برای سوال شما که میتوانید به آمریکا سفر کنید دوستانی از این روش استفاده کردند ولی به آسونی ویزا ۱۰ ساله آمریکا را دریافت نکردند. این امر نشدنی نیست ولی آسون هم نیست

   بله میتونید املاکی بگیرید که به دلار اجاره بگیرید ولی معمولا این املاک ارزش زیادی دارند و به علت نوسان بازار مستاجرها به لیر راحت تر پول میدن
   و بعد از اون میتونین لیر رو به دلار و از طریق کارت دلاری گارانتی بانک یا ترکیش بانک پول را از ATM آمریکا برداشت کنید سریعترین روش برای دریافت پول خود به صورت دلار و به صورتی بدون کارمزد.

Leave a Reply