این روزها کشور ترکیه به یکی از مقاصد مهاجرتی جهان تبدیل شده است. به نحوی که مردم زیادی در سرتاسر جهان جهت اقامت و گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام می‌کنند. پاسپورت ترکیه یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان است و با آن می‌توان به بیشتر کشورهای جهان بدون دارا بودن ویزا سفر کرد. از سویی دیگر سرمایه گذاری در ترکیه به عنوان یکی از راه‌های امن تضمین سود و همچنین نگهداری پول شناخته می‌شود.

ترکیه یکی از کشورهایی است که با سرمایه گذاری در آن می‌توان به پاسپورت این کشور دست یافت. مجموع تمامی این مسائل، ایرانیان را به سرمایه گذاری در این کشور و دریافت پاسپورت و اقامت تشویق کرده است.  شما می‌توانید با سرمایه گذاری حتی در یک سپرده بانکی جهت دریافت پاسپورت این کشور اقدام کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سپرده بانکی آشنا شوید.

سرمایه گذاری در ترکیه به چه صورت است؟

شما به روش‌های متفاوت می‌توانید در کشور ترکیه سرمایه‌گذاری کرده و اقامت خود را در این کشور به‌دست آورید. اگر روش سرمایه گذاری را برای کسب اقامت ترکیه انتخاب کرده‌اید، بهتر است تحقیق کنید و برحسب علایق، بودجه، هدف و همچنین توانایی‌هایتان، بهترین روش سرمایه گذاری را انتخاب کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک: یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه برای اقامت، خرید ملک در این کشور است. شما برای این منظور باید ملکی را به ارزش 250 هزار دلار خریداری کنید و تا مدت 3 الی 5 سال آن را نفروشید. این روش اغلب بیشتر از سایر روش‌ها مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است زیرا می‌توانند در ملک خریداری شده زندگی کرده و مشکل محل اقامتشان را نیز برطرف کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه با سپرده بانکی: در این روش سرمایه گذاری، شما تنها باید در یکی از بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کنید و نیازی به هیچ حرکت اضافه‌ای نخواهید داشت. مطابق این روش شما باید مبلغ 500 هزار دلار در یکی از بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کنید. توجه داشته باشید که این سپرده برای 5 سال برای شما غیرقابل‌دسترس خواهد بود و نمی‌توانید از آن برداشت یا استفاده‌ای داشته باشید.

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید سهام: شما می‌توانید با خرید سهام‌هایی که توسط وزارت دفاع و فناوری کشور ترکیه تأیید شده‌اند در این کشور سرمایه‌گذاری کنید. با خرید 500 هزار دلار سهام این کشور می‌توانید تابعیت آن را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید اوراق قرضه دولتی: خرید اوراق قرضه دولتی که از سوی وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه تأیید شده‌اند، نیز یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه است. شما حق ندارید این اوراق را طی سه سال به فروش برسانید.

سرمایه گذاری در ترکیه با کارآفرینی: شما با ایجاد یک کسب‌وکار جدید در این کشور و استخدام 50 شهروند ترکیه در آن می‌توانید علاوه بر سرمایه گذاری اقامت این کشور را کسب کنید.

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از بهترین راه‌ها برای گرفتن پاسپورت ترکیه است

چگونه می‌توان با سپرده بانکی در ترکیه اقامت کرد؟

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از روش‌های گرفتن پاسپورت ترکیه و اخذ اقامت، سرمایه گذاری در این کشور از طریق سپرده بانکی است. در گذشته برای دریافت تابعیت ترکیه و اقامت در این کشور شما می‌بایست مبلغی نزدیک به 3 میلیون دلار در بانک‌های این کشور سپرده می‌داشتید. اما حالا با مبلغ 500 هزار دلار سپرده بانکی می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کرده و برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنید. البته مسئله مهم این است که شما نمی‌توانید به مدت 5 سال هیچ‌گونه دسترسی به آن پول داشته باشید و از آن استفاده کنید.

از طریق این سرمایه‌گذاری شما می‌توانید برای خود و خانواده‌تان که شامل فرزندان زیر 18 سال و همسرتان می‌شود تابعیت ترکیه را کسب کنید. برای اینکه سرمایه‌گذاری شما منجر به دریافت پاسپورت این کشور شود شما باید کف مبلغ سرمایه‌گذاری را رعایت کرده باشید و بپذیرید که تا 5 سال این پول از دسترس شما خارج خواهد بود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد انواع پاسپورت ترکیه

خوشبختانه برای دریافت تابعیت ترکیه نیازی نیست که تابعیت قبلی خود را سلب کنید و می‌توانید دو تابعیتی باشید.

بر طبق توافق‌نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه‌گذاری، پول شما در امنیت کامل قرار خواهد داشت. این توافق‌نامه استانداردهای تجاری را مشخص کرده و تضمین می‌کند که محیط مناسب اقتصادی برای سرمایه‌گذاران به وجود آمده و از ضرر آن‌ها جلوگیری می‌کند. در حقیقت سپرده شما به هیچ وجه از بین نخواهد رفت و کم و مصادره نخواهد شد. مگر طی شرایطی خاص که پس از طی شدن مراحل قانونی ممکن است این سپرده برای منافع عمومی مصادره شود.

چرا باید در ترکیه سرمایه‌گذاری کنیم؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی وجود دارد دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور است. شما برای دریافت این پاسپورت شرط حضور دائم در این کشور را نخواهید داشت و به سادگی می‌توانید در هر زمان که بخواهید از ترکیه خارج شوید.

از مزایای دریافت پاسپورت ترکیه با سپرده بانکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهروندی مادام‌العمر و قابل انتقال به نسل‌های بعد
 • سفر به 148 کشور جهان بدون دریافت ویزا
 • صدور پاسپورت ده ساله با قابلیت تمدید
 • خدمات پزشکی رایگان برای شخص و خانواده
 • برخورداری از صندوق بازنشستگی
 • کارت شناسایی ترکیه یا همان کیملیک
 • اعطای پاسپورت بدون نیاز به اعلام ثروت، مصاحبه، تحصیلات و حتی تجربه مدیریتی
 • آموزش رایگان برای فرزندان
 • بدون نیاز به گذراندن خدمت سربازی در ترکیه

چگونه می‌توان پس از سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کرد؟

پس از رعایت حداقل سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی 5000 دلاری و بلوکه بودن این مبلغ برای مدت 5 سال، شما می‌توانید جهت دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

شما برای دریافت پاسپورت ترکیه در ابتدا باید مراحل زیر را پشت سر گذاشته باشید:

 1. افتتاح حساب بانکی و سرمایه‌گذاری با مبلغ 5 هزار دلار آمریکا
 2. درخواست مجوز اقامت بر اساس آن سرمایه‌گذاری(توجه داشته باشید که در این نوع اقامت فرد می‌تواند تا هر زمان که بخواهد خارج از ترکیه زندگی کند و مجبور به نقل‌مکان نیست)
 3. درخواست برای شهروندی و دریافت پاسپورت (برای این مورد هیچ‌گونه نیازی به مصاحبه و حتی حضور فیزیکی در ترکیه نخواهید داشت)

سپس شما باید برای دریافت کیملیک اقدام کنید. بر طبق قانون اساسی کشور ترکیه برای خارجیانی که قصد اقامت در ترکیه را داشته باشند، کارت شناسایی و شماره شناسایی موقت صادر می‌شود که به آن کیملیک گفته می‌شود. این کارت و شماره آن شبیه اثر انگشت خواهد بود و تمامی اطلاعات شما بر روی تراشه آن ثبت می‌شود

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه چقدر ارزش دارد و با آن به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

مدارک لازم برای دریافت کیملیک:

 • اصل پاسپورت و کپی رنگی صفحه دارای مهر ورود
 • پرینت رنگی فرم درخواست اجازه اقامت
 • شماره مالیاتی
 • کپی رنگی بیمه‌نامه با مهر و امضا
 • چهار قطعه عکس 6 در 4
 • اثبات اقامت
 • برگه اقامت دریافت شده از اداره نفوس
 • برگه عدم سو پیشینه

پس از 3 الی 6 ماه از این اقدام، از سوی اداره نفوس با شما تماس گرفته خواهد شد تا به اداره نفوس مراجعه کنید و طی یک هفته کیملیک شما صادر خواهد شد. در پایان پس از اینکه کیملیک خود را دریافت کردید، می‌توانید برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

مدارک لازم جهت گرفتن پاسپورت ترکیه:

 • اصل گذرنامه خود و همراهان
 • ارائه سند ازدواج در صورت تأهل
 • ارائه سند طلاق در صورت وجود
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • اصل و کپی شناسنامه فرد و همراهان
 • گواهی سلامت جسمانی از بیمارستان و پزشک معتمد دولت
 • گواهی تمکن مالی

Leave a Reply