هفته‌ها و ماه‌های اول مهاجرت به ترکیه تا زمانی که به طور کامل به زندگی جدیدتان در این کشور عادت کنید،‌ می‌تواند برایتان بسیار هیجان‌‌انگیز و همزمان تا حدودی ناخوشایند باشد. زمانی که برای اولین بار تصمیم گرفته‌اید در کشور ترکیه زندگی کنید، در اوایل راه به دلیل نداشتن آشنایی تجربی،‌ به مشکلاتی از قبیل هماهنگ نبودن با ساعات حرکت وسایل حمل و نقل عمومی، استرس در محل کار جدید، راحت نبودن محیط تحصیل جدید و غیره برخورد خواهید. در این پست به ده اقدام اشاره می‌کنیم که عمل کردن به آن‌‌ها می‌تواند کمک خوبی برای تلطیف این مشکلات باشد.

۱- چند قلم از وسایل محبوب خود را با خود به ترکیه ببرید

این وسایل محبوبی که بدان اشاره شده است، می‌تواند بالش،‌ آلبوم عکس‌های خانوادگی، لیوان، یک لباس دوخته شده از طرف مادرتان یا یک ساعت زنگی باشد. به طور کلی این اشیا می‌تواند یادآور خاطرات خانه‌ و شهر خودتان باشد. به همراه داشتن قسمتی از خانه‌ی وطنی، همزمان با ساختن زندگی جدید خود در ترکیه، قوت قلب بزرگی برایتان می‌تواند باشد.

۲- قبل از مهاجرت به ترکیه خوب مطالعه و تحقیق کنید

قبل از مهاجرت به ترکیه سعی کنید تا جایی که برایتان امکان‌پذیر است،‌ در مورد این کشور، اطلاعات کسب کنید. شما می‌توانید اطلاعات مختلف در مورد ترکیه را به صورت آنلاین،‌ مشورت با افراد مطلع یا پرس و جو از افرادی که در این کشور بوده‌اند،‌ به دست آورید. بهتر است که در شروع، برای اینکه در میان حجمی از اطلاعات مختلف در مورد کشور ترکیه غرق نشوید، ابتدا در مورد کارهای ضروری اولیه که قرار است انجام دهید و مکان‌هایی که می‌خواهید ببینید، تحقیق و مطالعه انجام دهید.

۳- قبل از مهاجرت به ترکیه به کلاس‌‌های آموزش زبان ترکی بروید

با اینکه ترکیه یک کشور توریستی است و شما تا حدودی با زبان بین‌المللی یعنی انگلیسی، می‌توانید با بقیه مردم ارتباط برقرار کنید، باید بدانید که تا زمانی که زبان ترکی را یاد نگرفته‌اید، کار برایتان در این کشور آسان نخواهد بود. پس بهتر است قبل از رفتن به ترکیه، به کلاس‌های آموزش زبان ترکی رفته تا پیش‌زمینه‌ای از این موضوع داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چرا باید آنتالیا را برای محل زندگی انتخاب کنیم؟

اگر به زبان ترکی نیز می‌توانید صحبت کنید، توصیه می‌شود به این دوره‌های آموزشی بروید. چرا که علاوه بر یادگیری و قرار گرفتن در فضای مورد، می‌توانید دوستانی برای خودتان در ترکیه پیدا کنید. چرا که شما در این کلاس‌‌ها تنها فرد نخواهید بود که زبان ترکی را برای زندگی کردن در کشور ترکیه فرا می‌گیرد.

۴- سعی کنید در ترکیه، با مکان‌هایی که افراد محل از آنجا خریدهای روزمره خود را انجام می‌‌دهند، آشنا شوید

انجام خریدهای روزانه از فروشگاه‌های محلی به جای فروشگاه‌های بین‌المللی، باعث خواهد شد که بسیاری از پول خود را برای خرج‌‌ها و هزینه‌های مهم دیگر پس‌انداز کنید. قیمت محصولات در فروشگاه‌‌های محلی معمولا بسیار کم‌تر از فروشگاه‌های بین‌المللی است و خرید از این فروشگاه‌های محلی، باعث می‌شود که حس صمیمیت بیش‌تری به شهر جدید خود در کشور ترکیه داشته باشید.

۵- یک مامور قابل اطمینان و مشهور برای پیدا کردن محل زندگی مناسب خود در ترکیه داشته باشید

شاید پرداختن به این موضوع، هزینه‌ی بیشتری از حالت معمولی برایتان در پی داشته باشد، اما موضوع پیدا کردن محل مناسب برای زندگی، موضوعی نیست که به سادگی از کنار آن گذشت. در این شرایطی که گفته شد، حداقل این اطمینان خاطر را دارید که شخصی مجرب‌تر از خودتان که شناخت زیادی از شهرهای ترکیه و همسایگی‌های مختلف آن دارد، به کمکتان می‌رسد. یک اشتباه در انتخاب محل خانه و زندگی در همسایگی نامناسب، می‌تواند کل برنامه‌های شما را برای زندگی جدید در ترکیه، خراب کند.

۶ – یک شماره موبایل از اپراتورهای ترکیه خریداری نمایید

خریداری شماره موبایل، از ملزومات زندگی کردن در ترکیه است تا امکان هر گونه تماس با هر شخصی برایتان فراهم باشد. به خصوص در اوایل سکونت در ترکیه که نمی‌دانید چه اتفاقات و مشکلات غیر مترقبه‌ای ممکن است برایتان بیفتد. همچنین شما افراد و دوستان جدیدی در ترکیه پیدا خواهید کرد که قطعا برای ارتباط با آن‌‌ها نیاز به یک شماره موبایل محلی دارید.

۷- گاها در همسایگی محل زندگی خود قدم بزنید

بخشی زمان روزانه خود را به گردش در اطراف محل زندگی خود و پیدا کردن کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌های مختلف اختصاص دهید. این امر باعث بیشتر شناختن محل زندگی خود و نزدیک‌تر شدن به فضای زندگی جدیدتان در ترکیه می‌شود. هیچ موقع از گم شدن در کوچه‌‌‌ها یا خیابان‌‌ها واهمه نداشته باشید،‌ چرا که همیشه در این شرایط می‌توانید با استفاده از نقشه‌ی شهر، موقعیت خود را پیدا کنید و یا با تاکسی به محل سکونت خود بازگردید.

۸- برنامه‌ای برای خود تنظیم کنید که در سومین روز زندگی خود ترکیه، کنترل از دستتان خارج نشود

این کار شما را مجبور خواهد کرد که از روز اول،‌ با برنامه‌ی خود پایاپای پیش بروید و هر کاری را در زمان مخصوص خود انجام دهید. این برنامه می‌توانید شامل فیلم دیدن،‌ انجام دادن خریدهای خانه، ثبت نام یک کلاس جدید یا هر چیز دیگری باشد. تعیین کردن برنامه‌ها و اهداف کوتاه مدت، انگیزه زیادی برای زندگی جدید در ترکیه و تعیین اهداف بزرگ‌تر برایتان می‌بخشد.

۹- به خودتان این اجازه را بدهید که دل‌تنگ خانه وطنی خود شوید

اینکه دل‌تنگ خانه، خانواده و دوستانتان شوید، امری کاملا طبیعی است ولی نباید در رابطه با این موضوع به خودتان سخت بگیرید و هر موقع حس دل‌تنگی پیدا کردید، سعی کنید به جای مقابله کردن با این حس، با آن کنار بیایید. به خودتان اجازه دهید که ساعاتی به خانواده و دوستانتان فکر کرده و دل‌تنگ آن‌ها شوید. هر موقع این حس را پیدا کردید، در نظر داشته باشید که همین افرادی که دل‌تنگ آن‌‌ها هستید، همچنان بخش جدا نشدنی از زندگی شما هستند و جبر جغرافیایی نمی‌تواند آن‌ها را از شما بگیرد.

۱۰- شخصی خوش‌رو، صمیمی و مودب باشید

ماه‌های اول مهاجرت به ترکیه می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد. مهم نیست که چقدر از این موضوع ناراحت باشید، چرا که به هر حال شما سرانجام در ترکیه سکونت دارید و ترس و اضطراب به هیچ‌وجه نمی‌تواند از لحاظ روحی به شما کمک کند. در نظر داشته باشید که شما کار مهمی در زندگیتان انجام داد‌ه‌ید، کاری که شاید برای خیلی‌ها در رویا به وقوع بپیوندد.

پس سعی کنید در عین حال که با شرایط روحی جدید کنار می‌آیید، اضطراب‌‌ها و تشویش‌های طبیعی خود را در زندگی اجتماعی، بروز ندهید و شخصی خوش‌رو و مودب باشید تا بتوانید ارتباط خوبی با مردم ترکیه داشته باشید و دوستان جدیدی برای خود پیدا کنید تا نهایتا بتوانید یک زندگی اجتماعی سالم و آرامی برای خود در کشور ترکیه رقم بزنید.

Leave a Reply