فرقی ندارد به دنبال سفر به استانبول هستید یا می‌خواهید این شهر را برای مهاجرت موقت یا حتی دائم انتخاب کنید. قبل از هرچیز، بهتر است بدانید که وقتی شما به کشور مورد نظر خود مهاجرت می‌کنید، قرار نیست مطلقا با تمام نکات مثبتی که در مورد آن کشور مطالعه کرده‌اید، مواجه شوید. در مورد هر کشور، موارد ناخوشایندی وجود دارد که آگاه بودن به این موارد، به شما کمک می‌کند که در تجربه‌‌های نخستین خود در آن کشور، دچار مشکل نشده و دیدگاهتان نسبت به آن کشور، آلوده نشود.

رفتن به یک کشور و تعیین کردن «کارهایی که باید انجام داد» یا «کارهایی که نباید انجام داد»، موضوعی کاملا سلیقه‌ای است و قطعا نمی‌توان با این بایدها و نبایدها برای عموم تعیین تکلیف کرد. اما در نهایت یک سری مسائل کلی وجود دارند که معمولا طبیعتا همه‌ی انسان‌ها با آن‌ها سازگار نیست و همین موضوع آن‌ها در لیست «نبایدها» قرار می‌دهد.

برای دانستن اینکه چه کارهایی را نباید در یک کشور انجام دهیم، باید مدتی در آن کشور زندگی کنیم، با مسائل مختلف سر و کله بزنیم و نهایتا به یک جمع‌بندی برسیم. از آنجایی که این امر کاملا براساس تجربه است، ما هم در مورد شهر استانبول ترکیه از تجربیات و نظرات توریست‌های مختلف که به این شهر زیبا سفر کرده و چیزهای مختلفی دیده‌اند، استفاده کرده‌ایم.

۱- در اطراف مکان‌های دیدنی مستقر نشوید

رفتن به استانبول و دیدن مکان‌های دیدنی آن شهر، قطعا شما را وسوسه خواهد کرد که در همسایگی آن مکان‌ها اقامت گزینید تا از منظره محل اقامت خود لذت ببرید، ولی واقعیت دقیقا برخلاف آن چیزی است که احتمالا تصورش خواهید کرد. اولین موضوعی که در این مورد باید در نظر بگیرید، هزینه‌ی زیادی است که برای خرید و اجاره خانه یا حتی گرفتن هتل در این مناطق، متحمل خواهید شد.. دومین موضوع،‌ ترافیک بیش از حد در آن منطقه و به تبع، سر و صدای بسیار زیاد است که اصلا اوقات خوشی را برایتان در آن مکان رقم نمی‌زند. توصیه افراد مجرب در این زمینه این است که در مکان‌های خلوت شهر اقامت گزینید، هم از آرامشی که خواهید داشت لذت ببرید و هم از زیبایی‌های دیگر نقاط شهر.

۲- از خیابان استقلال استانبول خرید نکنید

مراکز خرید بسیار زیادی در استانبول وجود دارد که ‌به راحتی می‌توانید تمامی لوازم مورد نیاز خود را با قیمت معقول خریداری کنید، اما هرگز خیابان استقلال استانبول را برای خرید انتخاب نکنید. چرا که فروشگاه‌های برندهای خارجی مانند Mango, H&M, Bershka و غیره در این راستا مستقر هستند و ممکن است برای یک خرید ساده از این فروشگاه‌ها، مجبور شوید هزینه‌ی سنگینی را متحمل شوید.

۳- هر چیزی را که در بازار استانبول می‌بینید خریداری نکنید

بازار استانبول بازار بسیار زیبایی است که همه چیز مورد نیاز را می‌توان در آن یافت. همین زیبایی و آسان بودن خریدهای متنوع، شما را وسوسه خواهد کرد که ملزومات روزمره‌ی خود را از آنجا بخرید. اما گول ظاهر قضیه را نخورید زیرا شما موقع خرید، بهای زیبایی بازار را نیز پرداخت می‌کنید! قیمت محصولات در بازار استانبول بیشتر از فروشگاه‌های معمولی است و توصیه می‌شود برای خریدهای روزمره‌ی خود به سوپرمارکت‌ها یا هایپرمارکت‌ها مراجعه کنید.

۴- بدون چانه زدن از بازار استانبول خرید نکنید

اگر می‌خواهید از بازار استانبول خرید کنید، بدون چانه زدن هزینه‌ی چیزی را که می‌خواهید پرداخت نکنید. اینکه چقدر در این راه ماهر باشید، می‌تواند امری حیاتی برایتان در مدیریت پول توی جیبتان باشد. از چانه زدن نترسید و در انجام این کار اصرار ورزید تا نهایتا فروشنده قیمت پیشنهادی خودتان را بپرسد. اگر قیمت منصفانه‌ای پیشنهاد دهید، نهایتا می‌توانید کالای مورد نظر را با قیمت پایین‌تری خریداری کنید.

۵- از امتحان کردن غذاهای خیابانی واهمه نداشته باشید

از خوردن غذاهای خیابانی به دلیل وسواس نسبت به کیفیت غذا خودداری نکنید،‌ چرا که ترکیه غذاها و دستپخت‌های لذیذ و متنوع خاص خود را دارد و کیفیت غذا برای مردم این کشور، جزو اولویت‌ها به شمار می‌آید. نکته‌ی بسیار خوب در این مورد این است که برای امتحان کردن این غذاها لازم نیست حتما به یک رستوران خاص بروید و همین تجربه‌های لذیذ را می‌توانید از طریق غذافروشی‌های خیابانی داشته باشید.

از سری غذاهای خیابانی معروف ترکیه می‌توان به کومپیر(یک نوع سیب‌زمینی پخته شده)، بالیک اکمک(ماهی و نان)، سیمیت و بلوط پخته شده اشاره کرد. در کنار این غذاهای لذیذ می‌توانید آبمیوه‌های تازه‌ی فصل را امتحان کنید و از وعده‌ی خود نهایت لذت را ببرید. نکته‌ی آخر اینکه، از رفتن به مک‌دونالد، برگرکینگ یا امثال این رستوران‌ها خودداری کنید و به جای این کار سعی کنید غذاهای لذیذ ترکیه‌ای را امتحان کنید.

۶- هرگز به رستوران‌هایی که در اطراف مکان‌های توریستی هستند نروید

یکی از کارهایی که از انجام آن به شدت باید دوری کنید، صرف غذا در رستوران‌های نزدیک مکان‌های توریستی است. یک وعده‌ی ساده با کیفیت متوسط، می‌تواند هزینه‌ی بسیار گزاف و غیرمعقولی در این رستوران‌ها برایتان داشته باشد. تنها کمی دورتر از مکان‌های توریستی و تفریحی، می‌توانید غذای بهتر و ارزان‌تری برای وعده‌ی خود میل کنید.

۷- از پوشیدن زیاد لباس‌های کوتاه و آشکار خودداری کنید

ترکیه یک کشور مذهبی مسلمان به حساب می‌آید و قوانین اسلام در تمامی شهرهای ترکیه، به خصوص شهرهای اصلی مانند استانبول، حاکم است. در کنار تمامی آزادی‌هایی که برای پوشش لباس در ترکیه وجود دارد، مردم مسلمان ترکیه که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند، انتظار دارند که به آیین و مذهب آن‌ها احترام گذاشته شود و مردمی که از کشورهای دیگر به ترکیه می‌روند، مراقب پوشش خود باشند.

۸- سعی کنید به غیر از لیر، از ارزهای دیگر استفاده نکنید

نکته‌ای که همیشه باید به یاد داشته باشید این است که تمامی ارزی را که برای خرج کردن در ترکیه کنار گذاشته‌اید، به لیر تبدیل کنید. با اینکه می‌توانید از ارزهای دیگر مانند دلار یا یورو در این کشور استفاده کنید، اما ممکن است هنگام استفاده از آن‌‌‌ها دچار مشکلات گوناگونی شوید. رایج‌ترین مشکل، از دست دادن مقداری از پول به هنگام گرفتن باقی‌مانده‌ی پولتان بعد از خرید کردن یا حساب کردن پول تاکسی است.

۹- اگر حوصله‌ی پیاده‌روی دارید،‌ تا جای ممکن از تاکسی استفاده نکنید

قبل از رفتن به مکان‌‌های مختلف شهر استانبول، ابتدا در روی نقشه، موقعیت این مکان‌ها را بررسی کنید و سعی کنید صرفا برای مسیرهای طولانی و بسیار وقت‌گیر از تاکسی استفاده کنید، چرا که هزینه‌ی حمل و نقل از طریق تاکسی زیاد است و استفاده‌ی چندین باره از تاکسی در هر روز، می‌تواند از لحاظ اقتصادی کمرشکن باشد! البته می‌توانید به جای تاکسی، از اتوبوس یا متروی شهری هم استفاده کنید تا به این ترتیب در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده باشید.

همانگونه که در ابتدا اشاره شده است، تمام این نبایدها امری کاملا تجربه‌ای است و می‌توان براساس سلایق و روحیات مختلف، به تعداد بیش‌تری از این موارد اشاره کرد، اما موارد توضیح داده شده، مواردی هستند که احتمال پیش‌آمدشان در روزمره زیاد است و بیش‌تر می‌تواند گریبان‌گیر مسافری باشد که شناخت خوبی از شهر استانبول ندارد.

Leave a Reply