چطور گواهینامه رانندگی در ترکیه دریافت کنیم؟

ما همراه و مشاور شما در راه اخذ گواهی نامه ترکیه خواهیم بود.

در ترکیه نیز مثل ایران و دیگر نقاط جهان، می‌توانید سراغ آموزشگاه‌های رانندگی بروید و گواهینامه رانندگی را به این شکل دریافت کنید. اما این کار هم هزینه بیشتری خواهد داشت و هم زمان بیشتری از شما می‌گیرد. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم ابتدا گواهینامه رانندگی خود را در ایران دریافت کنید و پس از مهاجرت به ترکیه، گواهینامه ایرانی خود را به گواهینامه رانندگی ترکیه تبدیل کنید.

چگونگی دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه

قبل از هرچیز، خوب است بدانید که ارزش کارت گواهینامه ترکیهای، مثل کارت کیملیک یا همان کارت اقامت موقت شما خواهد بود و میتوانید از آن به عنوان کارت شناسایی در ترکیه استفاده کنید. اما در هر صورت برای گرفتن گواهینامه، باید حتما کارت اقامت موقت ترکیه را داشته باشید و اقامت شما نیز در اداره نفوس ترکیه به ثبت رسیده باشد.

در این مرحله ابتدا باید به سفارت و کنسولگری ایران در شهری که هستید بروید و مدارکی که در روبرو میبینید را با خود به همراه داشته باشید. این مدارک باید به تایید سفارت ایران برسند. تایید این مدارک حدود یک هفته زمان خواهد برد و در پایان یک هفته، یک برگه به نام Aposti به شما تحویل داده میشود که اصالت این مدارک را تضمین میکند.

  • اصل و کپی پشت و رو رنگی از گواهینامه رانندگی ایران
  • اصل  و کپی پشت و رو رنگی از کارت کیملیک یا همان کارت اقامت ترکیه
  • اصل و کپی رنگی پاسپورت
  • کپی رنگی از آخرین مهر ورود به خاک ترکیه

در این مرحله باید به یک بیمارستان دولتی بروید و گواهی تایید سلامت را دریافت کنید. اسم این گواهی، اهلیت نام دارد و مخصوص گواهینامه رانندگی خواهد بود. به طور کل این مرحله شبیه به دریافت گواهی سنجش بینایی برای گرفتن گواهینامه در ایران است.

یک نکته مهم این است که اگر بیمه درمانی داشته باشید، هزینه آزمایش اهلیت (گواهینامه)، برای شما کاهش می‌یابد. برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به بیمه درمانی در ترکیه، اینجا را کلیک کنید.

در این مرحله شما باید مدرک تحصیلی خود را برای گرفتن گواهینامه آماده کنید. برای این منظور، باید ابتدا آخرین مدرک تحصیلی خود را به دارالترجمه ببرید و آن را به زبان ترک ترجمه کنید. فراموش نکنید که در این مرحله، یک مترجم رسمی باید پای مدرک ترجمه شده شما را امضا کند.

سپس مدرک تحصیلی ترجمه شده را باید به اداره ثبت ترکیه یا همان «نوتر» ببرید تا مدرک تحصیلی شما برای دریافت گواهینامه، تایید شود.

در این مرحله باید مدارکی که تهیه کرده‌اید را به اداره نفوس منطقه خود ببرید. به طور کلی مدارکی که لازم است با خود به همراه داشته باشید را می‌توانید در لیست روبرو ببینید.

پس از ارائه این مدارک به اداره نفوس، یک فیش به شما داده می‌شود که باید آن را به بانک ببرید و ۸۱۰ لیر پرداخت کنید. پس از پرداخت فیش، گواهینامه رانندگی در ترکیه شما پس از تقریبا ده روز، به آدرس شما ارسال می‌شود.

  • مدرک Aposti (یا همان مدرکی که از کنسولگری ایران دریافت کرده‌اید)
  • مدرک آزمایش اهلیت
  • ترجمه مدرک تحصیلی
  • اصل و کپی رنگی پشت و رو از گواهینامه رانندگی ایران
  • اصل و کپی رنگی از پاسپورت
  • اصل و کپی رنگی پشت و رو از کارت اقامت یا کیملیک

پرسش و پاسخ‌های متداول

آیا مدرک تحصیلی تفاوتی در گرفتن گواهینامه دارد؟

بله، ما پیشنهاد می‌کنیم تا با مدرک تحصیلی دیپلم اقدام به گرفتن گواهینامه کنید. زیرا اگر با مدارک بالاتر بخواهید برای چنین کاری اقدام کنید، باید مدرک تحصیلی خود را برای تایید به آنکارا بفرستید که هم هزینه نهایی را بالا می‌برد و هم مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا مدرک شما تایید شود و بتوانید گواهینامه بگیرید.

به کدام بانک برای پرداخت‌های مربوط به دریافت گواهینامه برویم؟

پیشنهاد می‌کنیم برای پرداخت‌های لازم در پروسه گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه، به شعبات بانک «زراعت بانک» مراجعه کنید.

گذراندن دوره آموزش و گرفتن گواهینامه از ابتدا، چقدر هزینه و زمان لازم دارد؟

اگر بخواهید از ابتدا در کشور ترکیه گواهینامه دریافت کنید، باید مراحل مختلفی را بگذرانید. به طور کل دو دوره آموزش نظری و عملی پیش روی شما خواهد بود که آموزش نظری به تنهایی به سه مبحث تقسیم می‌شود. این مباحث شامل ترافیک و محیط، کمک‌های اولیه و تکنیک‌های رانندگی می‌شود. این دوره می‌تواند بیش از دو هزار لیر برای شما هزینه داشته باشد و آزمون‌های عملی و نظری، سخت‌تر از ایران خواهند بود.