ترکیش مگ

خانه ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

بایستی به اطلاع تمامی دست اندرکاران در امور صادرات، واردات و یا آن دسته از تولید کنندگانی که با مشکلات مربوط به تحریم‎های خارجی کشور عزیزمان ایران مواجه شده‎اند، برسانیم که شما می‎توانید با ثبت شرکت در کشور ترکیه به سهولت از مشکلات تحریم عبور کنید، علاوه بر این بانک‎های این کشور پیش زمینه مناسبی را برای نقل و انتقال پول به تمامی نقاط دنیا برای شما آماده خواهند کرد.
ارائه خدمات LC و باز کردن اعتبار در کمترین زمان ممکن برای شرکت شما در ترکیه انجام می‎شود و شما می‎توانید بدون استرس و نگرانی در خصوص تحریم با سراسر جهان به شکل آزاد تجارت خود را ادامه دهید یا شروع کنید.
علاوه بر موارد قید شده شما می‎توانید از مزایای اخذ اقامت در این کشور نیز بهره‎مند شوید. اقامت در کشور ترکیه به صورت موقت تا ۵ سال در اختیار شما قرار می‎گیرد و بعد از گذشت ۳ سال از این بازه زمانی شما می‎توانید نسبت به اخذ پاسپورت کشور ترکیه و اقامت دائمی اقدام کنید.

شما بعد از ثبت شرکت در ترکیه و به دست آوردن مجوز کار قادر هستید اقامت موقت شش ماهه از این کشور بگیرید. بعد از سپری شدن این مدت زمان و دریافت اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، می‎توانید اقامت یک ساله را به دست آورید. بعد از به اتمام رسیدن یک سال، اقامت شما به مدت دو سال دیگر دوبار تمدید خواهد شد تا در مجموع بعد از گذشت پنج سال اقامت و فعال بودن شرکت برای اقامت دائم درخواست خود را ارائه دهید. بعد از قبول با درخواست اقامت دائمی در ترکیه، می‎توانید پاسپورت و شناسنامه ترک خود را به دست آورید.
ثبت شرکت در این کشور انواع و مراحل گوناگونی را به همراه دارد که بایستی مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این یکی از روش های مهاجرت و دریافت اقامت در ترکیه توسط ثبت شرکت در آن جا انجام می‎شود. در این روش شما در آغاز بایستی شرکت خود را در ترکیه ثبت کنید و بعدا با توجه به میزان سرمایه اولیه ای که وارد شرکت کرده‎اید برای سهام داران آن اقامت بگیرید. در ترکیه سرمایه اولیه شرکت حداقل به مقدار ۱۰۰ هزار لیر است که به ازای هر ۴۰ هزار لیر یک نفر قادر است برای اقامت اقدام کند. البته بایستی خاطرنشان شویم برای شروع بیشتر از دو شخص قادر به ارائه درخواست خود برای اقامت نخواهند بود.

حال انواع شرکت در ترکیه را با همدیگر بررسی می‎کنیم.

انواع شرکت‎‎ها در ترکیه

در این کشور نوع شرکت‎ها اندکی با ایران تفاوت دارد. در ترکیه شرکت‎های مختلفی به چشم می‎خورند که تابع قوانین تجارت این کشور نبوده و شخصیت حقوقی ندارند که این نوع شرکت‎ها از بنیاد موضوع این نوشتار قرار نمی‎گیرند، ولی شرکت‎هایی که تحت قوانین تجارت ترکیه قرار می‎گیرند کم و بیش همانند با همتاهای خود در ایران هستند.
با توجه به اینکه اغلب اوقات در حدود ۹۰ درصد شرکت‎هایی که ایرانیان نسبت به تاسیس آن در ترکیه اقدام کرده‎اند، شرکت‎هایی از نوع مسئولیت محدود به شمار می‎روند بنابراین بدون شرح جزئیات ما تنها اشاره‎ای به خصوصیات انواع شرکت‎های رایج می‎کنیم.

شرکت با مسئولیت محدود:

امکان ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با دو و حداکثر ۵ شریک وجود دارد (البته براساس قانون جدید ثبت شرکت با مسئولیت محدود حتی با وجود یک سهام دار نیز امکان پذیر است) و مسئولیت هر کدام از سهام داران در خصوص بدهی های شرکت محدود به مبلغ سرمایه گذاری شده در شرکت است. به عبارت ساده تر اگر شرکت با ورشکستگی روبرو شود و قادر به جوابگوی طلبکاران خود نباشد، فقط سرمایه سهامداران از بین می رود و طلبکاران قادر نیستند باقی مطالبات خود را از دارایی شرکای شرکت درخواست کنند. حداقل میزان سرمایه به منظور شکل دهی یک شرکت با مسئولیت محدود در حدود ۵ هزار لیره ترک است و هر گونه تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا بایستی در دفتر خانه رسمی به ثبت رسانده شود.

 

شرکت سهامی(خاص- عام):

برای تاسیس این نوع شرکت شما نیاز به حداقل پنج شخص حقیقی و حقوقی دارید. شرکا به ازای دیون و قروض شرکت به مقدار سهم خود مسئول هستند. در شرکت هایی از این دست سرمایه بایستی به قسمت هایی برابر تقسیم شده باشد و هر کدام از اجزاء این تقسیم سهم نامیده می شود. شرکا نیازی نیست که هرکدام تنها یک سهم داشته باشند بلکه هر کدام از آن ها می توانند به هر میزان که خواسته باشند سهم خریداری کنند. بر پایه قانون تجارت کشور ترکیه جلسات مجمع عمومی بایستی با حضور نمایندگی از سوی وزارت بازرگانی ترکیه صورت گیرد. شرکت های سهامی در دو دسته جا می گیرند:
۱) شرکت سهامی خاص: به شرکت هایی گفته می شوند که تعداد سهام داران آن ها از ۲۵۰ نفر کمتر است.
۲) شرکت سهامی عام: عبارت از شرکت هایی هستند که سهام دارانی بیشتر از ۲۵۰ نفر را تشکیل می دهند.

شرکت تضامنی

به شرکتی گفته می شود که تحت اسم مخصوص بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی شکل گرفته است و در صورتی که دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نیست هرکدام از شرکا مسئولیت پرداخت کلیه قروض را بر عهده دارند.

 

شرکت مختلط

به شکلی از شرکت گفته می شود که یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و سهم الشرکه دارند و سایر شرکا در برابر قروض شرکت تنها به مقدار سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی قادر نیستند جزو شرکا ضامن قرار گیرند.
مورد قبول ترین و بیشترین نوع شرکت که در ترکیه در اولویت قرار می گیرد به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص است.

 

موسسات مالی (صرافی)

امکان تاسیس این نوع موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی وجود دارد. اما تاسیس این نوع موسسات نیاز به گرفتن مجوز لازم از سازمان های مربوطه را دارد که این سازمان ها در حال حاضر مجوزی صادر نمی کنند. با این حال تاسیس این نوع موسسات مالی با راه حل هایی خاص و به شکل تماما قانونی امکان پذیر است ولی دارای مشکلات و پیچیدگی هایی است که بایستی بدون شک با مشورت وکلای آشنا به مسائل حقوقی صورت گیرد.

مزایا و کارایی ثبت یک شرکت در کشور ترکیه:

تجار و علاقه مندان ایرانی به دنبال ثبت شرکت در کشور ترکیه می توانند تا آن قسمت از تجارت خود با سایر کشورها را که در ایران قادر به انجام نیستند، به کمک این شرکت ها انجام دهند.
با ثبت شرکت شما این توانایی را خواهید داشت که کالاهای مورد نظر خود را از کشورهای گوناگون بخرید، وجه آن را به شرکت فروشنده حواله کنید و بعد از رسیدن محموله به مقصد ترکیه و گمرک این کشور آن را به ایران بفرستید و یا وارد خود ترکیه کنید.
علاوه بر این اگر می خواهید کالای خود را به ترکیه صادر کنید، تاسیس شرکت به شما این توانایی را می دهد تا کلای خود را نه به اسم شخص دیگری (که از میزان اطمینان خود به او آگاه نیستید) بلکه به اسم شرکت خودتان ارسال کنید.
از طرف دیگر به دنیال ثبت شرکت در ترکیه شما خواهید توانست که در داخل این کشور فعالیت تجاری اقتصادی و تولیدی (براساس موضوع فعالیت شرکت و مفاد درج شده در اساسنامه) صورت دهید. اصولا ساکنین خارجی در این کشور برای انجام هر نوع فعالیت تجاری (حتی افتتاح یک سوپر مارکت یا اغذیه) نیازمند تاسیس یک شرکت هستند.

 

معایب و مشکلات ثبت شرکت در کشور ترکیه:

در حقیقت کلیه اشخاصی که از کشور خارج و به سمت کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری می روند در واقع نیتی به جز گرفتن اقامت در قاره اروپا ندارند و راهی ساده تر از این پیدا نکرده اند اما در واقع بایستی متوجه باشیم که دشوارترین و پر هزینه ترین و هم چنین پر ریسک ترین شکل ویزا در کشورهای اروپایی اخذ ویزا به بهانه سرمایه گذاری است چون این نوع ویزا هم درخواست سرمایه فراوانی می کند و علاوه بر آن ما بایستی با ضوابط و شرایط بازار اروپا آشنایی کافی داشته باشیم که متاسفانه برای اکثریت اینطور نیست و هم اینکه جزئیات فروانی دارد. در نتیجه عقل حکم می کند هنگامی که شخصی به دنبال ورود به یک کشور اروپایی و سرمایه گذاری و از طریق آن گرفتن اقامت است، ابتدا بهتر است از ساده ترین و ارزان ترین راه ممکن (تحصیل یا کار) استفاده کند و پس از مدت اندکی هم با تجربه زندگی در آن کشور آشنا شود و اگر رضایت لازم را داشت و نتوانست کار پیدا کند و یا به هر علت دیگری خواهان سرمایه گذاری بود، به این کار مبادرت کند، چون به هرحال دیگر شخص مهاجر فردی بدون اطلاع نخواهد بود و با کسب اطلاعات و آشنایی کامل وارد دنیای تجارت آن کشور می شود و در این صورت یقینا به نسبت قبل بهتر می تواند موفق شود.

امکان ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با ۲ و حداکثر با ۵۰ شریک وجود دارد (البته براساس قانون جدید وضع شده در این کشور امکان ثبت شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز وجود دارد) و مسئولیت هرکدام از سهامداران در قبال بدهی های شرکت محدود به میزان سرمایه است که در شرکت وجود دارد. به عبارت ساده تر اگر شرکت با ورشکستگی روبرو شود و قادر به جوابگوی طلبکاران خود نباشد، فقط سرمایه سهامداران از بین می رود و طلبکاران قادر نیستند باقی مطالبات خود را از دارایی شرکای شرکت درخواست کنند. حداقل میزان سرمایه به منظور شکل دهی یک شرکت با مسئولیت محدود ده هزار لیره ترک است و هر گونه تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا بایستی در دفتر خانه رسمی به ثبت رسانده شود.

 

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

اشخاصی که در ترکیه شرکتی را به ثبت می رسانند با مزایای فراوانی روبرو می شوند که شما می توانید به دنبال این کار از این امکانات در ترکیه استفاده کنید. در زیر ما قسمتی از این اطلاعات را برای شما عزیزان گرد هم آورده ایم.
اشخاص غیر ترک در ترکیه می توانند بدون مشارکت داشتن با افراد بومی ثبت شرکت در ترکیه را انجام دهند. ترکیه همانند با کشورهایی نظیر امارات نیازی به پرداخت هزینه های فراوان به افراد شهروند کشور به منظور ثبت شرکت ندارد. تنها موردی که نیاز آن به چشم می خورد این است که شرکت بایستی حتما از یک حسابدار ترک استفاده کند. هزینه ثبت شرکت در این کشور و نگهداری آن به مراتب از کشورهای دیگر کمتر است. در کشور ترکیه شما مالیات شرکت را بر پایه هزینه درآمدی خود پرداخت می کنید و نیازی نیست به دولت هزینه ثابتی پرداخت کنید.
از جمله موارد مهم دیگری که بایستی اشاره کنیم این است که به دنبال ثبت شرکت در ترکیه شما گذرنامه این کشور را دریافت می کنید و قادر هستید به ده ها کشور دیگر جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنید.

 

مراحل مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه:

 1. مشخص کردن آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: تحویل اجاره نامه مکان شرکت در اولین مرحله ثبت ضرورت دارد، بنابراین یا شرکا بایستی در ترکیه پیش از انجام هر کاری راسا اقدام به یافتن و اجاره دفتر شرکت کنند و یا با هماهنگی و توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره یا خرید مکان شرکت اقدامات لازم را انجام دهد.
 2. تنظیم اساسنامه و فرم هایی که برای تاسیس شرکت لازم هستند
 3. رفتن به اداره دارایی ترکیه و گرفتن شماره مالیاتی شرکت
 4. به تایید رساندن اساسنامه در دفترخانه رسمی
 5. مراجعه به اتاق بازرگانی به منظور به ثبت رساندن شرکت
 6. چاپ خبر تاسیس شرکت در یک روزنامه رسمی
 7. به تایید رساندن نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه
 8. تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور به منظور بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت به وسیله بازرسانی که از سوی این اداره مامور می شوند
 9. بازدید و تایید آدرس شرکت به وسیله بازرسان اداره دارایی
 10. گرفتن شماره مالیاتی شرکت بعد از بازدید و تایید آدرس
 11. گرفتن کارت بازرگانی
 12. تصدیق دفاتر حسابداری
 13. افتتاح حساب بانکی شرکت
 14. معرفی یک حسابدار ترک

 

مدت زمان لازم به منظور تاسیس شرکت:

ثبت شرکت با توجه به شعبه اداره دارایی و روزی که کار ثبت شروع شود (آغاز یا وسط هفته) بین ۴ الی ۸ روز طول خواهد کشید.

 

اطلاعاتی در خصوص هزینه های جاری شرکت در کشور ترکیه:

 1. هزینه حسابدار که استخدام او برای هر شرکتی ضرورت دارد (دستمزد حسابدار رسمی براساس حجم فعالیت های تجاری شرکت، ماهیانه ۲۰۰ دلار به بالا)
 2. هزینه اجاره دفتر که با توجه به مکان دفتر متغیر است، بین ۳۰۰ تا چند هزار دلار.
 3. اگر مکان کار اجاره ای است ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) که هر سه ماه یک بار بایستی پرداخت شود.
 4. هزینه های جاری یعنی آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت
 5. هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی: سالیانه در حدود ۴۵۰ دلار
 6. مالیات بر درآمد: برابر با ۲۰ درصد سود خالص فعالیت تجاری شرکت