ثبت شرکت در ترکیه

تیم ترکیش‌مگ آماده است تا شما را در ثبت شرکت در ترکیه همراهی کند.

خدمات ترکیش‌مگ

برای ثبت شرکت در ترکیه با ما تماس بگیرید

ثبت شرکت در ترکیه جدا از اینکه می‌تواند مزایای شهروندی این کشور را به همراه داشته باشد، راهی عالی برای مهاجرت به این کشور است. با این‌کار هم شما آینده شغلی خود در این کشور را تامین می‌کنید و هم مسیر شما در راه اخذ پاسپورت ترکیه و تبدیل شدن به شهروند دائمی این کشور، هموارتر می‌شود.

در ترکیه نیز مثل ایران انواع مختلفی از شرکت‌های قابل ثبت وجود دارد. این انواع شامل «شرکت با مسئولیت محدود»، «شرکت سهامی خاص-عام»، «شرکت تضامنی» و «شرکت مختلط» می‌شود. در این میان، بهترین گزینه برای ایرانیان، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. در ادامه با ما همراه باشید تا روند ثبت شرکت در ترکیه را بررسی کنیم.

با ما در WhatsApp تماس بگیرید

تماس در WhatsApp

چگونگی ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه

مرحله اول

طبیعتا برای ثبت شرکت، ابتدا باید یک نام و عنوان برای این شرکت انتخاب کنید. سپس در مرحله بعدی، حوزه فعالیت شرکت خود را مشخص می‌کنید که این مورد در اساس‌نامه شرکت، همراه با آدرس، صاحب و یا صاحبین شرکت (مدیرعامل و شرکا) عنوان خواهد شد.

همچنین در این مرحله سرمایه شرکت نیز باید مشخص گردد که حداقل باید مبلغ ده هزار لیر برای آن در نظر گرفته شود. همچنین در صورت وجود شریک، باید سهام هر شریک نیز مشخص گردد.

مرحله دوم

در این مرحله، اسناد شرکت و برخی مدارک دیگر باید در سیستم مرسیس (MERSiS) که برای ثبت اسناد تجاری ترکیه است، ارسال گردد. سپس از این اسناد برای درخواست ثبت شرکت در اتاق بازرگانی ترکیه استفاده خواهد شد. اسناد و مدارک گفته شده، شامل موارد روبرو می‌شود.

ارسال این مدارک نیز به عهده محاسبه‌چی خواهد بود. از همین رو، شما به عنوان مالک شرکت، باید به فردی که به عنوان محاسبه‌چی یا حسابرس انتخاب کرده‌اید، وکالت دهید تا او بتواند کارهای ارسال اسناد و مدارک را انجام دهد.

  • اساس‌نامه شرکت
  • پاسپورت ترجمه شده شخص ثبت کننده و شرکا
  • شماره مالیاتی شخص ثبت کننده
  • فرم‌های مربوط به ثبت شرکت که باید تکمیل شده باشند
  • قرارداد ثبت شرکت

مرحله سوم

در این مرحله تقریبا تمام کارهای ثبت شرکت را انجام داده‌اید. پروسه ثبت شرکت تا زمانی که برگه‌های فعالیت و اساس‌نامه تایید شده به شما اعطا گردند، تنها دو روز به طول می‌انجامد.

پس از اتمام این موارد، باید از اداره مالیات یک وقت برای بازدید از دفتر کار شما گرفته شود. در این مرحله، مامور اداره مالیات به دفتر کار شما خواهد آمد و پس از تهیه عکس و امضا از شما، کارهای نهایی برای دریافت شماره مالیاتی را انجام خواهند داد. شماره مالیاتی تجاری شما نیز پس از یک روز مشخص خواهد شد.

تا اینجا شما کارهای مربوط به ثبت شرکت را تقریبا انجام داده‌اید. تمام این سه مرحله می‌تواند در دو روز انجام شود اما باقی مراحل که مربوط به روزنامه رسمی شرکت و افتتاح حساب بانکی تجاری می‌شود، زمان بیشتری می‌برد.

مرحله چهارم

در این مرحله می‌رسیم به امضای سیرکولری یا همان گواهی امضا.

گواهی امضا شرکت به اسم شخص صادر می‌شود. این یعنی معمولا فردی که به عنوان مدیرعامل شناخته شده، به عنوان صاحب امضا شناخته خواهد شد و او در تمامی ادارات از طرف شرکت شما معرفی می‌شود.

برای دریافت گواهی امضا، فردی که قرار است امضا به اسمش صادر شود، باید همراه با محاسبه‌چی خود به اداره نوتر (دفتر خانه) مراجعه کند. یک پیش‌نیاز مهم در این زمینه که کار را ساده‌تر می‌کند، مسلط بودن شخص به زبان ترکی برای دریافت امضا سیرکولری است. سپس در این مرحله با ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت مبلغ مشخص شده، برگه امضا سیرکولری صادر شده و به شخص داده می‌شود.

اگر هم به زبان ترکی مسلط نیستید، باید یک مترجم رسمی به همراه داشته باشید تا تمام مراحل را به صورت شفاهی برای شما توضیح دهد و سپس می‌توانید با طی کردن مراحل مشخص شده، گواهی امضا را دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما در تیم ترکیش‌مگ تماس حاصل فرمایید.

مرحله پنجم

در این مرحله تیم ما در ترکیش‌مگ برای شما یک حساب بانکی افتتاح خواهد کرد. این افتتاح حساب با کمک شماره مالیاتی شما انجام خواهد شد و این حساب بانکی، میزان سهم هر یک از سها‌مداران را هم نشان خواهد داد. سرمایه اولیه باید به این حساب واریز شود و در عنوان تراکنش نیز «پرداخت سرمایه» ذکر شود. همچنین همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم، حداقل سرمایه باید ده هزار لیر ترکیه باشد.

سپس برگه‌ای که ثابت می‌کند سرمایه شرکت در این حساب بانکی موجود است، به محاسبه‌چی یا حسابرس داده خواهد شد تا سرمایه را در دفاتر خود ثبت کند.

حالا دیگر کار تمام شده و همه چیز آماده است تا فعالیت شرکت شما آغاز شود. مراحل ثبت شرکت همانطور که گفتیم در دو روز قابل انجام است و باقی مراحل هم تا ۱۵ روز کاری انجام می‌شود.

ارائه مشاور مالی و حقوقی به شرکت‌ها

 

Erkan Aygün، مشاور امور مالی و حقوقی ثبت شرکت در ترکیه، کنار شما خواهد بود.

 

تمامی مسائل مالی و حقوقی در خصوص ثبت شرکت در کشور ترکیه را می‌توانید با ما در میان بگذارید.

ارسال درخواست مشاوره

پرسش و پاسخ‌های متداول

آیا پس از ثبت شرکت، کار شما با محاسبه‌چی یا حسابرس به پایان می‌رسد؟

خیر. محاسبه‌چی برای انجام کارهای حسابرسی شرکت، با شما همکاری خواهد داشت و برای این منظور نیز ماهیانه مبلغی دریافت خواهد کرد که میزان آن، بستگی به توافق شما با او دارد. اما این مبلغ حداقل ماهانه 400 لیر خواهد بود.

نحوه کار کردن با اداره دارایی به چه شکل خواهد بود؟

تمام کارهای شما با اداره دارایی ترکیه نیز به عهده محاسبه‌چی خواهد بود و درواقع وی، به عنوان نماینده شما نزد اداره دارایی شناخته می‌شود.

هزینه‌های جانبی شرکت شامل چه مواردی می‌شود؟

یکی از هزینه‌های شرکت شما مربوط به دفتر تصدیق می‌شود که سالیانه دو هزار لیر هزینه خواهد داشت.

همچنین اتاق بازرگانی شهری که در آن شرکت خود را ثبت کرده‌اید، هزینه‌ای را به صورت ماهیانه دریافت خواهد کرد که این هزینه، با توجه به شهری که شرکت در آن ثبت شده، متغیر خواهد بود.

هزینه موارد دیگر مثل آب، برق، تلفن و اینترنت را فراموش نکنید. هزینه حقوق و بیمه کارمند و بیمه دیگر اعضای شرکت را هم به این لیست اضافه کنید.

نحوه محاسبه مالیات برای شرکت‌های ثبت شده به چه صورت خواهد بود؟

فرقی ندارد شما یک دفتر تجاری دارید یا یک مغازه؛ در هر صورت شامل مالیات بر اجاره یا اسپوتاژ خواهید شد. این مالیات، یک سوم مبلغ اجاره‌ای است که در اجاره‌نامه ثبت شده است.

جدا از این مورد، شرکت شما شامل مالیات بر درآمد هم خواهد شد که بین ۲۰ الی ۲۵ درصد از درآمد ماهانه شما، به عنوان مالیات از شما گرفته خواهد شد.

آیا تجارت با ایران قانونی است؟ آیا دولت ترکیه در این زمینه مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

بله تجارت با شرکت‌های ایرانی قانونی است اما مشکل بزرگ، بانک‌ها هستند. به همین منظور اگر قصد تجارت از طرف شرکت ترک خود با ایران را دارید، با ما در تیم ترکیش‌مگ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

فاکتورهای تجاری چطور صادر می‌شوند؟

از سال 2020 به بعد کلیه فاکتورها و دفاتر تجاری به صورت الکترونیکی خواهند شد و نام آن‌ها نیز e-fatura و e-deftar خواهد بود. نرم‌افزارهای مربوط به فاکتورها و دفاتر الکترونیکی نیز باید به صورت جداگانه خریداری شوند.

اگر شرکتی که در ترکیه ثبت می‌کنیم، اجناسی برای صادرات داشته باشد، آیا می‌توان پول آن‌ها را در ترکیه دریافت کرد؟

بله این امکان وجود دارد. البته ما توصیه می‌کنیم در این زمینه با فرد محاسبه‌چی که انتخاب کرده‌اید مشورت کنید تا بتوانید راهکارهای موجود برای انتقال پول را بررسی کنید.

آیا می‌توانیم از داخل ترکیه به خارج از این کشور، پول حواله کنیم؟

بله از داخل ترکیه می‌توانید به بانک‌های خارج از این کشور پول سوییفت کنید اما در این زمینه باید شرایط انجام کار را با بانک خود هماهنگ کنید.

در زمینه ورود ورود پول رسمی از خارج از ترکیه، باید حق خاک را هم پرداخت کنید. حق خاک را معمولا اکثر بانک‌های ترکیه بلافاصله پس از ورود پول به کشور از آن کسر می‌کنند و مبلغ آن نیز معمولا 2% مبلغ واریزی است.

در زمینه خارج کردن پول از حساب شما، چون احتمالا قرار است پول رسیده از ایران را خارج کنید، باید تمامی مراحل و روند انجام کار را زیر نظر بانک خود و مشاور مالی (محاسبه چی) انجام دهید.

نکته مهم: اگر قصد ارسال پول از ترکیه به حسابی در ایران را دارید، در نظر داشته باشید که ممکن است بانک به دلیل تحریم‌های موجود، حساب شما را مسدود کند.

اگر قرار باشد پولی از ایران به حساب شرکت واریز شود، این کار چطور انجام‌پذیر است؟

برای این منظور با تیم ترکیش‌مگ تماس حاصل فرمایید تا راهکارهای موجود برای انتقال پول از ایران به حساب شرکت ترک شما را بررسی کنیم. همچنین راه حل ارائه شده موازی با قوانین مبارزه با پول‌شویی باید باشد تا حساب تجاری شما دچار مشکل نشود.

آیا بانک‌ها سرویس اینترنت بانک را در اختیار صاحبان ایرانی حساب‌های تجاری قرار می‌دهند؟

برخی از بانک‌های ترکیه چنین امکانی را برای ایرانیان فراهم می‌کنند و برخی دیگر خیر.

آیا بانک‌ها دسته چک در اختیار صاحبان ایرانی حساب‌های تجاری قرار می‌دهند؟

خیر. هیچ‌کدام از بانک‌های ترکیه، به صاحبان ایرانی حساب‌های تجاری، دسته چک نمی‌دهند.

آیا بانک‌ها کارت اعتباری در اختیار صاحبان ایرانی حساب‌های تجاری قرار می‌دهند؟

بله. برای این منظور باید مدت زمانی از فعالیت شرکت تجاری شما گذشته باشد و اگر واجد شرایط باشید، بانک شما ممکن است کارت اعتباری در اختیارتان قرار دهد.

بعد از ثبت شرکت می‌توان اقامت گرفت؟

بله. برای این منظور شما باید ابتدا مجوز کار در ترکیه بگیرید. قبل از دریافت اجازه کار نیز باید 5 نیروی ترک را به استخدام شرکت خود درآورید. در این شرایط به شما چالیشما ایزین (مجوز کار) تعلق می‌گیرد.

سپس پس از پنج سال فعالیت در ترکیه به شرطی که کمتر از مجموعا 180 روز (شش ماه) را از ترکیه خارج شده باشید، به شما پاسپورت ترکیه تعلق می‌گیرد. البته این هم در شرایطی است که شما در این مدت سابقه سو پیشینه در خاک ترکیه نداشته باشید و برخی بیماری‌های خاص را هم نداشته باشید.

ثبت شرکت برای انجام فعالیت نفتی امکان‌پذیر است؟

برای انجام فعالیت در حوزه پتروشیمی و نفتی، کشور ترکیه و بانک‌های این کشور، هیچ امکاناتی را به شما ارائه نمی‌کنند.

البته در این زمینه راه‌هایی وجود دارد تا بتوان شرکت نفتی در ترکیه ثبت کرد و برای اطلاع از آن‌ها، با ما در تیم ترکیش‌مگ تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت چالیشما ایزین حداقل مقدار سرمایه اولیه چقدر باید باشد؟

برای دریافت چالیشما ایزین، به ازای هر نفر باید حداقل صد هزار لیر سرمایه اولیه به ثبت برسد.

آیا حساب بانکی تجاری که برای ما باز می‌شود، اینترنت بانک خواهد داشت؟

برای افتتاح حساب بانکی، شما ابتدا باید اقامت توریستی خود را بگیرید. سپس در مرحله بعدی باید آدرس محل سکونت خود در ترکیه را در اداره نفوس ثبت کنید. پس از انجام این کارها، می‌توانید اینترنت بانک را از بانک دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که تمام بانک‌ها، اینترنت بانک به مشتریان ایرانی ارائه نمی‌کنند و باید برای این منظور، بانک مناسبی را انتخاب کنید. در این راه همکاران ما در تیم ترکیش‌مگ به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه خواهند داد.

آیا توصیه یا نکته‌ای در رابطه با گردش مالی بالا دارید؟

شرکت‌هایی که برای دور زدن تحریم‌های ایران، سراغ افتتاح شرکت در ترکیه می‌روند، نمی‌توانند به سادگی با افتتاح شرکت تحریم‌ها را دور بزنند. درواقع شرکت شما باید مالیات پرداخت کند و همچنین کارمند داشته باشد. حقوق کارمندان نیز باید در نظر گرفته شود تا در نهایت ثابت شود که شرکت شما درحال فعالیت تجاری در ترکیه است.

اگر این موارد رعایت نشود، ممکن است دولت ترکیه متوجه شود که شما برای دور زدن تحریم‌ها شرکت خود را تاسیس کرده‌اید و از همین رو، می‌تواند حساب بانکی شما را ببندند و جواز کار شما را هم باطل کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، با تیم ما در ترکیش‌مگ تماس حاصل فرمایید.

آیا می‌توان به صورت اشتراکی یک محل کار را اجاره کرد؟

بله شما می‌توانید محل کار خود را با یک شرکت دیگر شریک شوید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، با تیم ما در ترکیش‌مگ تماس حاصل فرمایید.

فعالیت تجاری من در حوزه صادرات کالا به خارج از ایران است و به شرکت غیر ایرانی نیاز دارم. آیا ثبت شرکت در ترکیه گزینه خوبی است؟

بله، مطمئنا ثبت شرکت در ترکیه برای شما گزینه ایده‌آلی است. البته در این زمینه نکاتی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها ممکن است با مشکل مواجه شوید. برای مثال مدیرامل شرکت ایرانی باشد، ممکن است برای شما مشکل ساز باشد. اما در نهایت بهتر است با تیم ما در ترکیش‌مگ تماس حاصل فرمایید تا بتوانیم با همکاری با یکدیگر، راه‌حلی که کمترین ریسک را دارد، انتخاب کنیم.