چطور اقامت ترکیه بگیریم؟

ما همراه و مشاور شما در راه اخذ اقامت ترکیه خواهیم بود.

خدمات ترکیش‌مگ

برای دریافت کارت اقامت ترکیه با ما تماس بگیرید

مانند هر کشور دیگری مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت ترکیه نیز راه‌ها و روش‌های مختلفی دارد. ما قصد داریم شما را با انواع روش‌های مهاجرت به ترکیه آشنا کنیم و در این مسیر، مشاور شما خواهیم بود.

انواع اقامت ترکیه

اگر از آن دسته از افراد هستید که به هر دلیلی به دنبال اقامت موقت یا اقامت توریستی ترکیه هستید، بهترین راه برای شما، اجاره ملک در ترکیه است.

برای این کار باید ابتدا شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس به دنبال خانه در آن شهر بگردید. کارهای اجاره را نیز باید به وکیلی در ترکیه بسپارید تا برای شما انجام دهد و سپس با طی کردن تمام مراحل قانونی و مشخص، می‌توانید کارت اقامت موقت خود را دریافت کنید.

همچنین اقامت تحصیلی نیز جزو این دسته قرار می‌گیرد. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، باید مراحل مربوطه را طی کنید تا بتوانید کارت اقامت موقت برای اقامت تحصیلی را دریافت کنید. در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه، با ما تماس بگیرید.

برای گرفتن اقامت موقت کاری، ابتدا باید یک شغل در ترکیه پیدا کنید. سپس پس از انجام دادن مصاحبه شغلی و گرفتن تایید از شرکت مربوطه، باید کارهای ورود به ترکیه را انجام دهید.

شرکت موظف است شما را تحت پوشش بیمه کاری SGK قرار دهد تا برای دولت ترکیه اثبات شود که شما شاغل در خاک ترکیه هستید. پس از این مرحله می‌توانید با بیمه SGK خود، برای گرفتن کارت اقامت موقت اقدام کنید.

اگر به دنبال اقامت دائم نیز هستید، می‌توانید پس از پنج سال کار کردن در خاک ترکیه، برای گرفتن اقامت دائم و گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنید. در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه، با ما تماس بگیرید.

گرفتن اقامت دائم ترکیه، شرایط خاص خود را دارد. برای گرفتن این اقامت، ابتدا باید در خاک ترکیه برای مدت مشخصی اقامت موقت داشته باشید تا سپس بتوانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم ترکیه تبدیل کنید.

معمولا این زمان می‌تواند حداقل 9 سال طول بکشد و همانطور که گفتیم شرایط خاص خودش را دارد. نحوه گذراندن این 9 سال به این ترتیب است که ابتدا اقامت موقت یک ساله دریافت می‌کنید. سپس با پایان یک سال، اقامت خود را هر دو سال یک بار به مدت دو سال تمدید می‌کنید تا 9 سال پر شود.

در نهایت باید بگوییم جای درستی آمده‌اید و متخصصین ما می‌توانند در این مسیر همراه شما باشند! برای اطلاعات بیشتر و مشاوره، با ما تماس بگیرید.

گرفتن پاسپورت ترکیه می‌تواند به سه طریق انجام شود:

  1. راه اول شامل خرید یک خانه با حداقل ارزش 250 هزار دلار است. به یاد داشته باشید، خانه‌ای که می‌خرید باید به تایید شهرداری و اداره محضر ترکیه رسیده باشد.
  2. راه دوم شامل سرمایه‌گذاری 500 هزار دلاری در ترکیه می‌شود. این پول به مدت پنج سال بلوکه می‌شود و پس از پنج سال می‌توانید آن را برداشت کنید.
  3. با یک فرد ترک ازدواج کنید و سپس می‌توانید با انجام مرحل مشخص شده، پس از 3 سال پاسپورت خود را دریافت کنید.
  4. اگر در ترکیه شاغل باشید، بیمه SSK داشته باشید و مجوز کار هم دریافت کرده باشید، می‌توانید پس از پنج سال کار در ترکیه، برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید.

مراحل اخذ کارت اقامت توریستی ترکیه

1

ورود به خاک ترکیه و خرید/اجاره ملک

پس از تماس با ما و انجام هماهنگی‌های اولیه، می‌بایست پیش‌پرداختی به جهت رزرو وقت از مشاورین ما پرداخت کنید.
2

صدور بیمه و دریافت نوبت راندوو

پس از انجام هماهنگی‌های لازم با کارشناسان ما،‌ باید مدارک خود را آماده کنید.
3

آماده سازی مدارک

شما باید در تاریخ مقرر در یکی از شهرهای استانبول و یا آنتالیا حضور داشته باشید.
4

حضور در روز مصاحبه

با همیاری مشاورین ما، به یکی از شعب اداره مالیات مراجعه می‌کنید و با همراه داشتن اصل پاسپورت و یک کپی از صفحه اول و یک کپی از صفحه‌ای که مهر ورود دارد، کد مالیاتی خود را دریافت می‌کنید

پرسش و پاسخ‌های متداول

مزایای داشتن کارت اقامت ترکیه چیست؟

مهم‌ترین مزیت داشتن کارت اقامت موقت ترکیه این است که می‌توان با این کارت، بدون هیچ دردسری تا یک سال در خاک ترکیه اقامت داشت. همچنین در این زمان شما می‌توانید در بانک‌های ترکیه اقدام به افتتاح حساب کنید و یک حساب بانکی بین المللی داشته باشید. اگر قصد ثبت شرکت در ترکیه را نیز داشته باشید، می‌توانید با استفاده از این کارت، کار خود را بسیار ساده‌تر کنید.

جدا از این موارد، هزینه‌های درمان برای کسانی که کارت اقامت ترکیه دارند، کمتر از کسانی است که به واسطه پاسپورت خود در این کشور اقامت موقت دارند و می‌خواهند از خدمات درمانی استفاده کنند. در نهایت مزایای دیگری مثل استفاده از کلاس‌های رایگان شهردار‌ی‌های ترکیه مثل کلاس زبان ترکی یا کلاس‌های ورزشی و غیره نیز برای شما وجود خواهد داشت.

شما کدام شهر را برای اقامت راحت و بی‌دردسر پیشنهاد می‌کنید؟

ما به شما شهر آنتالیا را پیشنهاد می‌کنیم. اگرچه اقامت در استانبول می‌تواند هیجان انگیزتر باشد اما دردسرهای خاص خود را دارد و در نهایت هزینه زندگی نیز در استانبول بیشتر از آنتالیا خواهد بود.

تا چه مدت می‌توان با کارت اقامت توریستی در ترکیه اقامت داشت؟

از زمان صدور کارت اقامت شما، به مدت یک سال یا 11 ماه و گاهی اوقات تا 6 ماه، امکان اقامت در کشور ترکیه را دارید. زمان این اقامت بستگی به نظر مصاحبه کننده درباره شما دارد و درواقع هنگام اعطای کارت اقامت توریستی، به شما گفته خواهد شد که تا چه مدت می‌توانید در ترکیه اقامت داشته باشید.

آیا با داشتن اقامت توریستی ترکیه، امکان افتتاح حساب در بانک‌هایی غیر از ایش بانک و زراعت بانک، وجود دارد؟

بله قانونا این کار امکان پذیر است. اما آنطور که دولت ترکیه و بانک‌ها تصمیم گرفته‌اند، کسانی که اقامت توریستی دارند، فعلا می‌توانند در بانک‌های زراعت بانک و ایش بانک افتتاح حساب داشته باشند. همچنین به یاد داشته باشید که تمامی شعبات این بانک‌ها برای دارندگان اقامت توریستی امکان افتتاح حساب ندارند و باید سراغ شعبات از پیش تعیین شده بروید.

آیا امکان فعالیت شغلی و کار کردن با اقامت توریستی در ترکیه وجود دارد؟

خیر. همچنین اگر دولت بفهمد که شما با اقامت توریستی خود در ترکیه شاغل شده‌اید، جریمه خواهید شد و حتی ممکن است از خاک ترکیه دیپورت شوید!

برای گرفتن اقامت به چه مدارکی نیاز است؟

شما ابتدا باید یک ملک را اجاره و یا خریداری کنید. در مرحله بعدی باید به شهرداری شهری که صاحب ملک در آن هستید بروید و شماره مخصوصی که می‌گوید شما مستاجر یا مالک ملک هستید را دریافت کنید. سپس این شماره باید در محضر خانه رسمی، ثبت شده باشد.

برای فرزندان زیر ۱۷ سال چه مدارکی نیاز است؟

جدا از مدارک معمول، باید برگه تولد فرزند خود را نیز به همراه داشته باشید. برگه تولد توسط کنسولگری ایران در شهر استانبول یا آنکارا صادر می‌شود و گواهی تولد فرزند شماست.

در روز مصاحبه چه سوالاتی از من پرسیده می‌شود؟

سوالاتی از قبیل «قصد شما از ورود به شهر» و «شغل شما» پرسیده خواهد شد. همچنین ممکن است درباره سرمایه‌ها و دارایی‌های شما نیز سوال پرسیده شود که بهتر است برای آن آمادگی داشته باشید. گاهی اوقات در مصاحبه نیاز است که برخی مدارک که از ایران و به صورت ترجمه آورده شده را نیز به همراه داشته باشید. از جمله این مدارک، می‌توانیم به مدارک مربوط به حساب بانکی و جواز کار، اشاره کنیم.

حق خاک در ترکیه چقدر است؟

حق خاک در ترکیه رقمی حدود 611 لیر است. پس از تایید شدن، انگشت نگاری کردن و گرفتن عکس‌ها، یک برگه به شما داده می‌شود که مربوط به حق خاک است و باید مبلغ مربوطه را پرداخت کنید. پس از پرداخت حق خاک، دوباره برگه دیگری به شما داده می‌شود که آن را برای کمیسر یا مامور می‌برید و او نیز مدت زمان اقامت صادر شده برای شما را اعلام خواهد کرد. مدت کمی بعد نیز کارت اقامت شما صادر و به شما تحویل داده می‌شود.

آیا به جز حق خاک یا بیمه باید هزینه دیگری را هم پرداخت کرد؟

تقریبا خیر! به جز هزینه حق خاک و دیگر هزینه‌ها، شما باید یک هزینه برای نوتر یا دفترخانه کنار بگذارید. این هزینه برای ثبت اسناد و ثبت ملک به نام شما خواهد بود و چیزی حدود 105 لیر است.

پس از گرفتن کارت اقامت، باید چه کار دیگری انجام دهم؟

شما باید پس از دریافت کارت اقامت خود، به اداره نفوس منطقه‌ای که در آن ساکن هستید بروید. در این مرحله باید کارت اقامت، اجاره نامه و قبض آب و برقی که به اسم شما شده باشد را ببرید به اداره نفوس و ثبت کنید. سپس آدرس شما ثبت می‌شود. پس از ثبت آدرس، باید به شورای محله بروید و اعلام کنید که در آن منطقه سکونت دارید.

در مجموع حتما باید کارهای گفته شده را انجام بدهید چرا که ثبت آدرس برای شما بسیار مهم خواهد بود. بسیاری از ادارات دولتی ترکیه اعم از بانک‌ها، از شما آدرسی نمی‌خواهند و مدارکتان را به آدرس ثبت شده در اداره نفوس می‌فرستند.

آیا در صورت خرید خانه، می‌توانم اقامت طولانی مدت دریافت کنم؟

خیر. پس از خرید خانه، ابتدا اقامت 1 ساله به شما تعلق می‌گیرد. سپس باید پس از یک سال، برای تمدید اقامت اقدام کنید که این بار به شما اقامت دو ساله تعلق می‌گیرد. به همین ترتیب تا پایان 9 سال، هر دو سال اقامت شما تمدید خواهد شد و سپس باید مراحل مربوطه به اقامت دائمی را طی کنید.

تا چند نفر می‌توانند با اجاره یا خرید یک ملک، اقامت توریستی ترکیه دریافت کنند؟

با یک ملک، حداکثر تا سه نفر می‌توانند اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنند.