روش‌های اخذ اقامت ترکیه

با شیوه‌های مختلف اخذ اقامت ترکیه آشنا شوید

خانه روش‌های اخذ اقامت ترکیه

مانند هر کشور دیگری مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت ترکیه نیز راه‌ها و روش‌های مختلفی دارد. اما به‌طور کلی:

اقامت موقت: همان‎طور که اسم آن نشان می دهد به شخص اجازه می دهد مدت محدودی را در ترکیه اقامت کند. این نوع اقامت یا به نیت بازدید و گردش است که اقامت موقت توریستی نام میگیرد یا به هدف انجام کار، تحصیل یا فعالیت تجاری.
اجازه اقامت‎های موقت کشور ترکیه به دو صورت قابل تمدید و غیر قابل تمدید هستند. به عبارت دیگر در بعضی از موارد بعد از پایان این مدت شخص می تواند تا یک یا چند دوره مجدد اقامت خود را تمدید کند.

اقامت دائم: فرد با گرفتن آن اجازه اقامت و زندگی دائمی در ترکیه را پیدا می کند. اغلب اوقات گرفتن این نوع اقامت بین ۵ تا ۸ سال طول می کشد. معمولا برای گرفتن اقامت دائم بایستی یکی از روش‎های اقامت ترکیه، اقامت موقت با امکان تمدید شونده را دریافت و سپس بعد از چند دوره تمدید و سپری شدن یک بازه زمانی معین و البته به تایید رسیدن شرایط لازم در نزد اداره مهاجرت ترکیه، اقامت موقت را به دائم تبدیل کرد.

ما در این نوشته قصد داریم انواع راه‎های اقامت یا مهاجرت به ترکیه را بررسی کنیم.

اقامت توریستی ترکیه بدون ویزا:

مدت آن ۳ ماه یا ۹۰ روز است. هموطنان عزیز برای اخذ این نوع اقامت به ویزا نیاز ندارند و تا ۳ سال می توانند در ترکیه بدون مشکلی ساکن شوند. البته بایستی متذکر شویم با این نوع ویزا اجازه هیچ نوع فعالیت شغلی، تجاری یا تحصیل در ترکیه را ندارید.

اقامت توریستی ترکیه ۶ ماهه با در اختیار داشتن دفترچه اقامت:
اگر به دنبال تفریح بیشتر از ۳ ماه در ترکیه هستید، بایستی ویزای توریستی ۶ ماهه این کشور را بگیرید. در اینجا همانند با مورد قبل نیز اجازه خرید و فروش، کار یا تحصیل را ندارید. روال قانونی گرفتن این نوع اقامت در حدود ۱۵ روز است. افرادی که به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند بایستی دفترچه اقامت داشته باشند.
علاوه بر این تحت شرایطی (اجازه منزل مسکونی و تایید اجاره نامه از سوی یکی از دفاتر ثبت اسناد ترکیه) علاقه مندان می توانند اقامت توریستی یکساله را نیز دریافت کنند.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه:

برای اقامت تحصیلی در ترکیه بایستی در آزمون تومر (tömer) (مرکز آموزش زبان ترکی) شرکت و مدرک آن را گرفت. سپس بعد از پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی در ترکیه و ثبت نام می توانید ویزای دانشجویی و دفترچه اقامت را بگیرید.
On Lisans Diplomasi : دوتا سه سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان

۴ سال تحصیل Lisans Diplomasi  و گذراندن حداقل ۱۴۷ واحد

Yuksek Lisans Diplomasi: معادل دو سال تحصیل تمام وقت. برای ورود به این دوره نیاز به مدرک Lisans Diplomasi است.این دوره دو نیم سال کلاس درس و دو نیم سال پایان نامه پژوهشی را شامل می شود.

Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi: پنج سال تحصیل تمام وقت در رشته دامپزشکی پس از دیپلم دبیرستان

DOKTORA Phd: سه تا چهار سال تحصیل تمام وقت. به منظور ورود به این دوره بایستی مدرک Yuksek Lisans Diplomasi را داشت.

این دوره از دو تا چهار نیمسال کلاس درس و حداقل ۴ نیمسال برای پژوهش تشکل شده است. پیش از آغاز پژوهش، دانشجو بایستی امتحان جامع را با موفقیت سپری کند. از الزامات اعطای مدرک دکترا نوشتن پایان نامه و دفاع موفقیت آمیز است.

ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای مقطع کارشناسی:

سازمان آموزش عالی ترکیه که yök نامیده می شود از سال ۲۰۱۰ نحوه پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی را تغییر داده است. به دنبال این تغییر آزمون (yös) که از سوی سازمان سنجش کشور ترکیه در سال های قبل موسوم به ösym بصورت متمرکز و در شهر آنکارا برگزار می شود و برای پذیرش دانشجو برای تحصیل در ترکیه الزامی بود، لغو و شیوه پذیرش دانشجویان خارجی برعهده خود دانشگاه ها گذاشته شده است.
از سال ۲۰۱۲ سالیانه دانشگاه‎های ترکیه تاریخی را برای گرفتن آزمون yös مخصوص خود اعلام می کنند. البته بایستی گفت بعضی از آن ها نتایج آزمون های برگزار شده به وسیله دیگر دانشگاه‎ها را معیار پذیرش دانشجویان خارجی گذاشته اند و برخی از آن ها نیز معدل دوره دبیرستان را جزو یکی از شرایط خود اعلام کرده اند.
مواد درستی سوالا آزمون yös عبارت است از: تست هوش، ریاضیات و هندسه.
علاوه بر این در اختیار داوطلبان دفترچه دومی قرار داده می شود که سوالاتی از درس زبان ترکی است. جواب دادن به آن اختیاری و جزو امتیاز آزمون yös به شمار نمی رود. نمره آن زمان ثبت نامن قطعی در دانشگاه به حساب می آید و اگر از مقدار لازم کمتر باشد، با شرکت در آزمون tömer می توان آن را جبران کرد.

ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا:
توضیحات گرفتن پذیرش برای تحصیل در این دو مقطع یکسان است.

مدارک لازم برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای ترکیه مقاطع فوق لیسانس و دکتری:

۱- کارنامه آموزش ALES یا GRE
آزمون ALES به آزمونی گفته می شود که هر سال دو مرتبه از سوی سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) به شکل متمرکز و در شهرهای مختلف ترکیه برگزار می شود. سوالات آن استعداد تحصیلی را می سنجد و ربطی به دروس تخصصی هیچ کدام از رشته های تحصیلی ندارد.
سوالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن از موارد زیر تشکیل شده اند :

  1. مهارت های ریاضی و هوش شامل ۵۰ سوال از Sayısal Bölüm 1 و ۵۰ سوال ازSayısal Bölüm 2
  2. مهارت های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 2

۲- دیپلم زبان انگلیسی:
برای افراد داوطلب امکان شرکت در امتحان های بین المللی زبان انگلیسی مثل تافل و دیگر آزمون های زبان انگلیسی داخل کشور ترکیه و هر کدام از دانشگاه ها وجود دارد.

توضیح : در بعضی از دانشگاههای کشور ترکیه و در برخی از رشته های تحصیلی و تحت شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد نیازی به کسب دیپلم زبان انگلیسی نیست.

۳- دیپلم زبان ترکی موسوم به TÖMER:

به مدرکی گفته می شود که بعد از قبولی در آزمونی به همین اسم به افراد داده می شود. دانشگاه های ترکیه این آزمون را به صورت هفتگی یا روزانه برگزار می کنند.
بعد از شرکت در امتحان های بالا مدارک دانشجو (کارنامه آزمونهای فوق+ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی+ دیگر مدارک مختلف) در اختیار دانشگاه های مورد نظر دانشجو قرار میگیرد و فرد بعد از مصاحبه حضوری اجازه پذیرش از سوی دانشگاه را دریافت می کند.

 

اقامت ترکیه از طریق کار و استخدام:

گرفتن اقامت کاری نیاز به دعوت یک شرکت در ترکیه از شما برای کار است. این شرکت ها با توجه به نیاز خود می توانند از وزارت کار این کشور درخواست اجازه کار کنند. اگر درخواست آن ها با جواب مثبت روبرو شود، فرد با گرفتن یک اقامت یک ساله اجازه کار پیدا خواهد کرد.
براساس آمار وزارت کار و رفاع ترکیه، به هنگام درخواست شرکت ترکیه‎ای به همکاری با شما، نبایستی فردی با همان تخصص و داشتن پاسپورت ترکیه ای بیکار باشد. به معنای دیگر، اولویت استخدام با اتباع ترک است. در نتیجه بایستی گفت ایرانیان شانس کمی برای یافتن کار در کشور ترکیه دارند که البته غیرممکن نیست.
بعد از استخدام فرد ویزای موقت یکساله با امکان تمدید هر سال آن میگیرد. اگر شما ۵ سال پشت سر هم به صورت رسمی در ترکیه مشغول به کار باشد بعد از این مدت اقامت کاری از موقت به دائم تبدیل می شود.

اقامت ترکیه از راه سرمایه گذاری و ثبت شرکت:

ثبت شرکت خود به تنهایی امکان دریافت اقامت را به اشخاص نمی دهد اما بعد از دریافت اجازه کار فرد می تواند اقامت یکساله را بگیرد. با ثبت شرکت بعد از ۵ سال می توان اقامت داوم گرفت. البته در طول این مدت بایستی شرکت فعال باشد.
بعد از ثبت شرکت می توانید اقامت موقت شش ماهه را بگیرید. بعد از شش ماه و دریافت اجازه کار، می توانید اقامت یکساله را بگیرید و بعد از یکسال آن را دوبار تا دوسال تمدید کنید تا روی هم رفته بعد از ۵ سال درخواست اقامت دائم را ارائه دهید. بعد از قبولی این درخواست پاسپورت و شناسنامه ترک می توانید داشته باشید.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج:

اقامت ترکیه به افرادی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کنند داده می شود  و بعد از گذشت ۳ سال از ۵ سال می توانید درخواست اقامت دائم دهید.
اگر از این راه برای اقامت ترکیه اقدام می کنید بایستی به نکاتی توجه داشته باشید. ازدواج نبایستی صوری باشد و مدارکی در جهت اثبات آن بایستی ارائه شود و همسر شما نیز نباید پناهنده ترکیه باشد. مراحل کسب اقامت از طریق ازدواج ۳ تا ۵ سال ممکن است زمان ببرد و در این مدت پلیس در خصوص صوری نبودن ازدواج تحقیقاتی را صورت می دهد.

مراحل ازدواج اتباع خارجی با اتباع ترکیه اندکی فرق دارد. به عنوان مثال ایرانیان متقاضی ازدواج در ترکیه باید از کنسولگری های ایران برگ تجرد گرفته و به تایید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا برسانند.
در نظام حقوقی اکثر کشورهای جهان یکی از راه های گرفتن تابعیت آن کشور ازدواج با اتباع آن است. در گذشته ازدواج با یک مرد فقط به معنای گرفتن تابعیت بود. یعنی اگر یک زن ایرانی با یک مرد خارجی ازدواج کند به او تابیعت داده نمی شود اما در اکثر کشورها این قضیه تغییر کرده است و جنسیت فرد در این قضیه تفاوتی ایجاد نمی کند.

بایستی گفت دختران ایرانی طبق قوانین ایران نیاز به اجازه پدر دارند. در نتیجه بایستی اجازه پدر خود و یا گواهی فوت او را به کنسولگری ایران تحویل دهند. برای دریافت برگ تجرد نیاز به اصل شناسنامه به همراه پاسپورت و ۳ قطعه عکس است. برای آزمایش خود، افراد به بیمارستان های دولتی یا موسسات غیرانتفاعی و خیریه می روند تا آزمایش های لازم برای بررسی بیماری های ارثی و خونی صورت گیرد. بعد از آن فرم های مخصوصی از شهرداری ها بایستی گرفت و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت اسناد ترکیه بایستی به تایید برسد.

بعد از به اتمام رسیدن زمان عقد رسمی در ترکیه زوجین در ترکیه رسما زن و شوهر هستند. برای ثبت رسمی این ازدواج در ایران بایستی برگه عقد در ترکیه در اختیار کنسولگری ایران قرار گیرد و مدارک ازدواج ثبت شوند.
موارد بالا برای ازدواج تبعه ایرانی مقیم خاک ترکیه است اما روش دیگر ازدواج تبعه ایران با تبعه ترکیه از داخل ایران و سپس اقدام به مهاجرت به این کشور است.
برای گرفتن اقامت کشور دیگر از راه ازدواج فرد بایستی یک سری فرم را تکمیل و مدارکی را ارائه دهد.

در رابطه با کشور ترکیه اگر با فردی که تبعه این کشور است ازدواج کردید می توانید تقاضای اقامت در این کشور را کنید. البته توجه کنید اقامت با تابعیت فرق دارد و اغلب اوقات بین طول مدت دریافت ویزا برای همسر مقیم یا همسر تبعه یک کشور دیگر فرق است.
به عنوان مثال اگر با فردی تبعه آمریکا ازدواج کنید، طول مدت دوره لازم برای اخذ ویزای همسر در حدود شش ماه تا یک سال و نیم است اما برای شخص دارای گرین کارت آمریکا چیزی در حدود ۳ تا ۴ سال طول می کشد همسر خود را به آمریکا بیاورد.
در رابطه با کشور ترکیه نیز این تفاوت وجود دارد. البته در کشورهای زیادی بر هرکدام از این موارد بیشتر از یک سال طول نخواهد کشید.

اقامت ترکیه از راه خرید ملک:

براساس قانون شماره ۶۵۴۸ چاپ شده در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه به تاریخ ۱۱/۴/۲۰۱۳، اتباع خارجی با خرید ملک قادر به دریافت اقامت یک ساله این کشور هستند. بعد از گذشت چند سال تمدید این اقامت (۵ تا ۸ سال) امکان درخواست برای اقامت دائم وجود دارد. برای گرفتن این اقامت نیازی به ثبت شرکت و پرداخت هزینه های ثبت و نگهداری شرکت نیست، بلکه شاهد بالا رفتن قیمت و سود سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه نیز نخواهید بود.

از راه های دیگر گرفتن اقامت ترکیه سرمایه گذاری و خرید ملک است. البته تنها با خرید ملک امکان اخذ اقامت دائم نیست. در حقیقت خرید ملک به معنای دریافت اقامت موقت قابل تمدید و دریافت مزایایی است. اگر به دنبال اخذ اقامت دائم هستید بایستی چند سالی نیز صبر کنید. البته قوانین مالیاتی کشور ترکیه را نیز بی توجه نگذارید.

سابق بر این ترکیه به اتباع خارجی که کشور آن ها اجازه خرید ملک به شهروندان ترکیه نمی داده است، اجازه خرید ملک در ترکیه نمی داد. اما حال برای تشویق به سرمایه گذاری خارجی این قانون به صورت یک طرفه لغو شده است. براساس قانون جدید امکان فروش ملک به اتباع ۱۸۳ کشور از جمله ایران وجود دارد. ولی چون اغلب متقاضیان خرید ملک به اخذ اقامت ترکیه نیز توجه دارند، این کشور در ماه می ۲۰۱۴ برای خریداران ملک که به دنبال اقامت موقت هستند قوانین جدیدی وضع کرد. از زمان تاریخ وضع این قانون مهلت اقامت موقت اتباع خارجی که در ترکیه ملک خریده اند از سه ماه و شش ماه به یک سال افزایش یافته است.

بعد از گذشت یک سال و اگر هنوز صاحب ملک باشید و سند ملک به اسم شما باشد، امکان تمدید تا یک سال دیگر وجود دارد. توجه داشته باشید خرید ملک به معنای گرفتن پاسپورت ترکیه و اقامت دائم نیست.
برای اقامت دائم نیاز به ۵ تا ۸ سال اقامت موقت، زندگی در ترکیه و داشتن بیمه است. بعد از آن به دنبال درخواست برای اقامت دائم تمامی مدارک شما به آنکارا ارسال می شود تا بعد از گذشت پروسه کاری تقریبا یک ساله و بررسی شرایط شما، اگر مشکلی نداشته باشد، به شما اقامت دائم داده می شود.

 

مزایای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه:
اقامت موقت به دنبال سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه با مزایای همراه است از جمله:

  • شما می توانید حساب بانکی در بانک های این کشور افتتاح کنید.
  • امکان ثبت نام فرزندانتان در مدرسه های ترک وجود خواهد داشت.
  • برای تمدید اقامت نیازی به ورود و خروج از ترکیه نیست و تا زمانی که سند به شما است می توانید سالیانه اقامت خود را تمدید کنید.

برای کسب اطمینان از شرایط اخذ اقامت موقت به این روش بهتر است به اداره پلیس مخصوص خارجی ها در ترکیه بروید و اطلاعات جدید دریافت و سپس اقدام به خرید ملک کنید.